U refuzua nga Universiteti i Tiranës, punësohet në Harvard

Iliria News Agency
Iliria News Agency

11 Janar, 2023

Dje, pata një telefonatë me një kërkues shqiptar që po bën studimet postdoktoraturë në Harvard.

Nga Taulant Muka

Kishte mbaruar doktoraturat jashtë vendit, me publikime në revistat më prestigjioze në fushën ku bënte kërkim.

Ishte kthyer ne Shqipëri pas doktoraturës. Kishte aplikuar për punë si lektor/kërkues në Universitetin e Tiranës.

Universiteti i Tiranës e kishte refuzuar, pa asnjë komunikim të qartë pse. I riu më pas kishte aplikuar për pozicione të tjera jashtë vendit.

U pranua në Harvard, ku punon aktualisht.

Ky nuk është i vetmi rast që dëgjojmë nga vendi ynë për të rinj dhe të reja të suksesshëm në shkencë që institucionet tone universitare i refuzojnë, ndërkohë që vendi ynë ka shume nevojë për potenciale të reja dhe një vizion të ri në arsimin e lartë dhe shkencë.

Ne rrugëtimin për kthimin ne Shqipëri si akademik të shumë të rinjve dhe te rejave që kane studiuar dhe punuar jashtë, ministria e arsimit të kërkon dhe konvertimin e diplomave dhe titujve akademik.

Shkon në Harvard, Oxford dhe Stanford, universitet lider në botë, dhe asnjë prej tyre nuk të kërkon konvertim dhe njehsim diplome/titulli akademik.

Vendi ynë që ka universitetet me renditjen më të ulët në rajon dhe Europë, e kërkon! Çmenduri!

Nëse e duam vendin tonë, dhe duam zhvillim, duhet të fillojmë të ndërtojmë politika që lehtësojnë, dhe jo bllokojnë thithjen e trurit!

Observerkult.com

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_2044

E fejuan kur ishte vetëm 4 vjet, historia e pabesueshme e gruas: 18 vjet jam martu, ai i ka pas 15, fëmijë u kanë

IMG_2041

Haziri me akuza: Qeveria Kurti shkaktoi krizën e 7-të me Veriun gjatë mandatit të saj

IMG_2043

Shea: Veriu çështje e brendshme e Kosovës, punoni me BE-në e SHBA-në dhe mos e humbni besimin

mesi-argentina

Gazetari argjentinas zbulon të ardhmen e Messit

kurti vucic

Kurti thotë se dhunën në veri e shkaktuan grupet fashiste, pjesë e listës së pagave të Serbisë

kurti kfor

Komandanti i KFOR-it: Albin Kurti ka bërë veprime të njëanshme

cigare-750x430

Shqipëria, e fundit në rajon për kultivimin e duhanit

vucic

Mediat kroate: Vuçiq me video-adresim gati si Millosheviqi në vitin 2000

policia-itali

Sherr mes bandave në Itali, plagosen 3 shqiptarë

INFO

NA NDIQ