U refuzua nga Universiteti i Tiranës, punësohet në Harvard

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

11/01/2023

Dje, pata një telefonatë me një kërkues shqiptar që po bën studimet postdoktoraturë në Harvard.

Nga Taulant Muka

Kishte mbaruar doktoraturat jashtë vendit, me publikime në revistat më prestigjioze në fushën ku bënte kërkim.

Ishte kthyer ne Shqipëri pas doktoraturës. Kishte aplikuar për punë si lektor/kërkues në Universitetin e Tiranës.

Universiteti i Tiranës e kishte refuzuar, pa asnjë komunikim të qartë pse. I riu më pas kishte aplikuar për pozicione të tjera jashtë vendit.

U pranua në Harvard, ku punon aktualisht.

Ky nuk është i vetmi rast që dëgjojmë nga vendi ynë për të rinj dhe të reja të suksesshëm në shkencë që institucionet tone universitare i refuzojnë, ndërkohë që vendi ynë ka shume nevojë për potenciale të reja dhe një vizion të ri në arsimin e lartë dhe shkencë.

Ne rrugëtimin për kthimin ne Shqipëri si akademik të shumë të rinjve dhe te rejave që kane studiuar dhe punuar jashtë, ministria e arsimit të kërkon dhe konvertimin e diplomave dhe titujve akademik.

Shkon në Harvard, Oxford dhe Stanford, universitet lider në botë, dhe asnjë prej tyre nuk të kërkon konvertim dhe njehsim diplome/titulli akademik.

Vendi ynë që ka universitetet me renditjen më të ulët në rajon dhe Europë, e kërkon! Çmenduri!

Nëse e duam vendin tonë, dhe duam zhvillim, duhet të fillojmë të ndërtojmë politika që lehtësojnë, dhe jo bllokojnë thithjen e trurit!

Observerkult.com

TË FUNDIT
58 minuta
Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore
2 orë
VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij
2 orë
Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur
2 orë
Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër
3 orë
Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve...

ME TE LEXUARA

1 ditë
Bugajski: Agjencia e Sigurisë në Mal të Zi e mbushur plot me agjentë rusë dhe serbë
1 ditë
Dr. Ilir Shabani, drejtor i ri i Klinikës për Sëmundje Ortopedike në Shkup
5 orë
Nuk po ruan kush më lopë e dele në Maqedoninë e Veriut
1 ditë
LSDM: Të shtëna të reja në Çair, me VMRO-në rrugët janë bërë të pasigurta për qytetarët
21 orë
Presidentja Osmani: Serbia dhe Rusia do të vazhdojnë të tentojnë destabilizimin e Kosovës dhe rajonit

LEXO MË SHUMË

Xhabir Deralla, CIVIL

Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore

IMG_4516

VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij

IMG_4516

Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur

Stuhia Ballkan

Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër

najcevska

Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve…

IMG_4516

Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

besar durmishi

Durmishi: Mbështetje financiare prej 80 milionë denarë për ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme, për zejtarët, për vendosjen e standardeve HALLALL dhe ISO dhe projektet për zhvillimin e sipërmarrësisë

IMG_4512

Arrihet marrëveshja PVD-PDSH për bashkëqeverisje në Preshevë

vjosa-osmani

Osmani takon kryeministrin e Holandës, diskutojnë për forcimin e partneritetit

INFO

NA NDIQ