Udhëtimet e zemrës, ja 10 hotelet më romantike në botë (Foto)

E ku ka më mirë se të festosh një dashuri duke udhëtuar larg dhe duke u akomoduar në një hotel luksoz? Me rastin e Ditës së Shën Valentinit, udhëtarët nga e gjithë bota kanë hedhur votën e tyre, duke treguar hotelet që bëjnë një masakër të zemrave. Parisi sigurisht merr vendin e parë në klasifikim pikërisht me Maison Souquet, që ndodhet në lagjen Montmartre. Italia fiton dy vende në renditjen europiane në Kapri (La Minerva) dhe Venecia (Al Ponte Antico Hotel), respektivisht në pozitën e 8 dhe 10.

Këto janë rezultatet e Travelers’ Choice Hotel Awards 2018 në kategorinë e hoteleve më romantike në TripAdvisor®, faqja e udhëtimit dhe komuniteti i madh i udhëtarëve nga e gjithë bota. Renditjet janë përpiluar në bazë të miliona rishikimeve dhe opinioneve të mbledhura gjatë një periudhe 12-mujore nga udhëtarët në mbarë botën dhe u përcaktuan duke përdorur një algoritëm që mori sasinë dhe cilësinë e rishikimeve të udhëtarëve, duke atribuar një peshë më të larta për komente lidhur me qëndrimet e çifteve.

Parisi është konfirmuar si kryeqyteti global i romancës: hoteli më i popullarizuar në botë është Maison Souquet, i vendosur në rrethin simpatik Montmartre dhe i arreduar në stilin e plotë të Belle Époque. Në vendin e dytë është një hotel Kosta Rikan, Nayara Springs, në La Fortuna de San Carlos; Medalje bronzi merr Lani’s de Luxe në Puerto del Carmen në Spanjë.

Në podiumin europian, prapa mbajtësit të rekordeve botërore, Parisit si dhe Suites de Luxe të Lani të Spanjës, ekziston një hotel grek, Anastasis Apartments në Imerovigli. Top10 italiane gjithashtu përfshin dy vendpushime italiane, La Minerva dhe Al Ponte Antico Hotel, duke konfirmuar bukuri të dy destinacioneve romantike par excellence, Kapri dhe Venecia. Campania është rajoni më zemërbutë i vendit tonë, me pesë hotele në klasifikimin italian.

Shpjegim ky i dhënë nga Valentina Quattro, Zëdhënësja e TripAdvisor për Italinë: “Peizazhe spektakolare, atmosferë ëndrrash, pamje befasuese dhe hotelet romantike janë përbërësit e përsosur për një udhëtim të paharrueshëm me gjysmën tuaj. Komuniteti i TripAdvisor na ndihmoi të identifikojmë lehtësitë e Cupid-it për të ndihmuar udhëtarët të organizojnë dhe të rezervojnë udhëtimin e tyre të zemrës”.

Këtu janë renditjet e hoteleve më romantike

TOP 10 – BOTË (Emrat, sipas rendit të numrave

10. Falls Montville, Montville, Australi

9. Hotel The Old Rectory, Martinhoe, Angli

8. Riad Kheirredine, Marrakech, Marok

7. Coco Plum Island Resort, Coco Plum Cay, Belize

6. Belamere Suites, Perrysburg, Shtetet E Bashkuara

5. Tavistock House Hotel, Tavistock, Angli

4. Anastasis Apartamente, Imerovigli, Greqi

3. Lani’s Suites de Luxe, Puerto del Carmen, Spanjë

2. Nayara Springs, La Fortuna de San Carlos, Kosta Rika

1. Maison Souquet, Paris, Francë

TOP 10 – EUROPË

1. Maison Souquet, Paris, Francë

2. Lani’s Suites de Luxe, Puerto del Carmen, Spanjë

3. Anastatis Apartamente, Imerovigli, Greqi

4. Tavistock House Hotel, Tavistock, Angli

5. The Old Rectory Hotel, Martinhoe, Mbretëria e Bashkuar

6. Tania Milos, Pollonia, Greqi

7. Hotel Prinsenhof, Bryzh, Belgjikë

8. La Minerva, Kapri, Itali

9. Lindos Blu, Lindos, Greqi

10. Hotel Al Ponte Antico, Venecia, Itali

13 shkurt 2018 (gazeta-Shqip.com)