UEFA akuzon për provokime, Kosova ankesë zyrtare: Serbët treguan se urrejnë shqiptarët

Picture of ina-online
ina-online

17/06/2024

UEFA ka akuzuar tifozerinë dhe Federatën Serbe të Futbollit për veprime antisportive në ndeshjen e luajtur të dielën me Anglinë në kampionatin europian në Gjermani.

Sipas asaj që raportohet, akuza ka të bëjë me lëshimin e sendeve në fushë dhe paraqitjen e mesazheve provokative. Tifozët serbë provokuan gjithë ditën shqiptarët, duke nisur me koret kërcënuese, imazhet provokuese me shkrimin “Kosova është Serbi”, deri te glorifikimi i kriminelëve të luftës si Ratko Mlladiç e deri te koret pro Rusisë dhe Putinit.

UEFA ka hapur edhe një hetim disiplinor për sjelljet diskriminuese të tifozëve serbë. Kjo vjen pasi Federata e Futbollit e Kosovës bëri një ankesë zyrtare duke akuzuar tifozët serbë për sjellje shoviniste me kore raciste kundër Kosovës.

“Përmes thirrjeve të tilla dëshmohet urrejtja e mbjellë në opinionin publik në Serbi ndaj fqinjëve të saj”, thuhet në reagim. Gjithashtu kërkohet që UEFA të bëjë çmos për të shmangur sjellje të tilla nga Serbia në ndeshjet e radhës. Ndërkohë, UEFA ka ngritur hetime edhe ndaj tifozëve shqiptar në ndeshjen ndaj Italisë në Dortmund për hyrjen e tifozit në fushë, si dhe fishekzjarrët e hedhura në stadium.

TË FUNDIT
2 orë
Von der Leyen siguron votat në PE, zgjidhet Presidente e Komisionit Evropian
3 orë
Gashi takohet me përfaqësuesit e Zyrës së DCAF në Shkup
4 orë
Bashkëshortja e ish-ushtarit të UÇK-së tregon si u ndalua nga autoritetet në Maqedoni
5 orë
Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut
6 orë
A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?

ME TE LEXUARA

5 orë
Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut
1 ditë
A do të ketë luftë të re në Ballkan? Si përgjigjet ish-këshilltari i Clintonit e Obamës?
4 orë
Bashkëshortja e ish-ushtarit të UÇK-së tregon si u ndalua nga autoritetet në Maqedoni
1 ditë
Maqedonia e Veriut po zbrazet, 205 vendbanime nuk kanë aspak popullatë, 215 të tjera janë me më pak se 10 banorë
3 orë
Gashi takohet me përfaqësuesit e Zyrës së DCAF në Shkup

LEXO MË SHUMË

sgvf

Von der Leyen siguron votat në PE, zgjidhet Presidente e Komisionit Evropian

gashi

Gashi takohet me përfaqësuesit e Zyrës së DCAF në Shkup

arrest ushtar

Bashkëshortja e ish-ushtarit të UÇK-së tregon si u ndalua nga autoritetet në Maqedoni

Kurti

Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut

Fatmir-Bytyqi

A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?

vlora hyseni

SHISH: Luftuam spiunazhin serb dhe rus në Shqipëri

policia serbe vrasje serbi

Vrasja e policit në Serbi, Daçiq thotë se në vendin e ngjarjes u gjet një pasaportë e një kosovari, çka po ndodhë

janusz bugajski

Bugajski: Agjencia e Sigurisë në Mal të Zi e mbushur plot me agjentë rusë dhe serbë

policia kosoves

Aksident mes tri veturave në autostradën “Arbën Xhaferi”, një i vdekur

INFO

NA NDIQ