UEFA merr vendim për Barcelonën rreth rastit “Negreira”

Picture of ina-online
ina-online

01/07/2023

Pas analizimit të të gjitha informacioneve të rastit “Negreira”, UEFA ka dhënë aprovimin që Barcelona të garojë në Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm – 2023/24.

Mediat spanjolle kanë raportuar se Barça është informuar këtë të premte se do të lejohet të garojë në edicionin e ardhshëm dhe se nuk do të përballet me ndonjë sanksion.

Barcelona rrezikonte të dënohej nga UEFA shkaku i rastit “Negreira”, kur hetimet zbuluan pagesat që klubi kishte bërë për ish-zëvendëspresidentin e Komitetit të Gjyqtarëve, Jose Maria Enriquez Negreira, në vlerë prej rreth 7 milionë eurosh gjatë 17 viteve.

Rasti vazhdon të jetë në sistemin gjyqësor spanjoll.

UEFA emëroi dy avokatë për hetimin e rastit, të cilët pasi panë materialin në dispozicion i dërguan Barcelonës një dokument me 70 pyetje për t’u përgjigjur për këtë çështje.

Është e qartë se këto përgjigje kanë bindur ata, pasi UEFA nuk do ta sanksionojë Barcelonën, as nuk do ta përjashtojë nga Liga e Kampionëve, që ishte frika e madhe për klubin.

Ky do të jetë një lehtësim i madh për Barcelonën, e cila jo vetëm që nuk do të mund të përballonte goditjen e reputacionit, por edhe goditjen për financat e saj.

TË FUNDIT
12 orë
Kërkohen kandidatë për të qenë 'ndërlidhësit' e Hansi Flick në Barcelonë...
12 orë
Kualifikimi në Champions/ Interi dhe Juvja mbushin arkat, por kujdes nga Roma
12 orë
Manaj përshëndetet me klubin turk, gati për një hap të madh në karrierë
12 orë
Vendos supergoli i Granit Xhakës, Leverkusen fiton edhe Kupën e Gjermanisë
13 orë
Real Madridi shpallet klubi më i pasur në botë, ja sa miliardë është vlera e tij

ME TE LEXUARA

1 ditë
Money| Sa pritet të fitojë Shqipëria nga pjesëmarrja në Euro 2024
13 orë
Real Madridi shpallet klubi më i pasur në botë, ja sa miliardë është vlera e tij
2 ditë
Italia publikon listën e futbollistëve për Euro 2024, mungon Immobile (LISTA)
12 orë
Vendos supergoli i Granit Xhakës, Leverkusen fiton edhe Kupën e Gjermanisë
2 ditë
Trajneri i ri i Milanit nuk pritet mirë nga tifozët e klubit

LEXO MË SHUMË

Hans flik hansi flick

Kërkohen kandidatë për të qenë ‘ndërlidhësit’ e Hansi Flick në Barcelonë…

inter fiorentina

Kualifikimi në Champions/ Interi dhe Juvja mbushin arkat, por kujdes nga Roma

rej manaj

Manaj përshëndetet me klubin turk, gati për një hap të madh në karrierë

XHAKA GRANIT

Vendos supergoli i Granit Xhakës, Leverkusen fiton edhe Kupën e Gjermanisë

belingam real madrid

Real Madridi shpallet klubi më i pasur në botë, ja sa miliardë është vlera e tij

kombetarja kuq e zi

Money| Sa pritet të fitojë Shqipëria nga pjesëmarrja në Euro 2024

kler caku

Kampionia shqiptare: Dua të bëhem Mbretëresha e shahut në botë (VIDEO)

kombetarja

Ekskluzive/ Zbulohen katër lojtarët e parë të Sylvinho për Euro 2024, Broja bën ‘misteriozin’: Kam ardhur për pushime

Borusia Dortmund

Dortmundi përgatit festën

INFO

NA NDIQ