Ueli Schmezer: “745 000 të varfër – turp për Zvicrën

INA
INA

13/01/2024

Në Zvicër 745 000 njerëz jetojnë në varfëri. „Ky është një turp“, thotë Ueli Schmezer. Prandaj është e nevojshme një shpërndarje më e drejtë e pasurisë zvicerane.

Në Zvicër, 1.2 milion njerëz janë në rrezik të varfërisë dhe 745 000 njerëz jetojnë në varfëri. Kolumnisti i Nau.ch Ueli Schmezer thotë në formatin e tij të videos “To the point”: “Ky është një turp për Zvicrën”. Dhe ai pyet: „Pse Zvicra është kaq e pasur?“

Për çfarë e përdor Zvicra pasurinë e saj është një pyetje qendrore për Schmezer, transmeton portali Shtegu. A është fjala për t’i bërë të pasurit edhe më të pasur? Apo duhet të përfitojë pasuria të gjithëve? “Si mund të jetë një në Zvicrën e pasur kundër që të gjithë të marrin një rrogë jetese ose një pension të mirë nga i cili mund të jetojnë me dinjitet? A është vërtet shumë për të pyetur?“

Ky është problemi i një vendi shumë të pasur, thotë Ueli Schmezer: „Kur njerëzit janë me të vërtetë mirë mesatarisht, ju harroni: mesatarja do të thotë se shumë njerëz po ecin masivisht më keq“.

Rreth personit: Ueli Schmezer është gazetar dhe avokat. Ai punoi për SRF deri në vitin 2022, së fundmi në “Kassenrutsch”. Sot ai është një trajner i vetëpunësuar i performancës dhe trajner i medias. Schmezer gjithashtu ka mbi 20 vjet në skenë si muzikant dhe është anëtar i PS-së.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

1

Oda kërçovare në Zvicër ndau mirënjohje për veprimtarë dhe personalitete të suksesshëm të diasporës

Screenshot_2024-03-03-13-23-31-627_com.facebook.katana-edit

I riu nga Kosova pushton skenën e American Idol me këngën ‘Oj Kosovë, oj nëna ime’

avio-bileta-pasaport

Pse duhet ta rezervoni fluturimin për në 5 të mëngjesit

policia gjermane gjermani

Gjermani: 4 të vrarë nga të shtënat me armë zjarri në një familje

gjermani jeta

Janë dyfishuar çmimet e naftës dhe gazit në Gjermani, gjermanët mezi i’a dalin

Blinken

Blinken përmend vajzat shqiptare që kanë “pushtuar” Amerikën dhe restorantin e traditës shqiptare në Nju Jork

gjermania-780x470

A po rikthehet shërbimi ushtarak i detyrueshëm në Gjermani?

shqiponja-me-duar

“Krenarbëria” për herë të parë jepen çmime për krijimtarinë Arbëreshe (FOTO)

margarita magi camaj

Avokatja e parë shqiptare në Grammy 2024

INFO

NA NDIQ