Uji në Shkup mund të shtrenjtohet për 30 denarë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/03/2023

Propozimi ynë është që tarifa minimale për çmimin e ujit për Shkupin të jetë 31.53 denarë, që është ulje minimale për faktin se ndihma që do të jepet me çmim më të ulët të energjisë elektrike do të vazhdojë edhe në periudhën e ardhshme. Tarifa maksimale është 34.89 denarë, që është 9% më e lartë se ajo ekzistuese. Ky propozim do t’i dërgohet Ujësjellësi-Shkup dhe më tej ata kanë të drejtë të marrin vendimin e tyre, i cili më pas do t’i dorëzohet Këshillit të Qytetit të Shkupit.

Këtë e theksoi sot kreu i Komisionit Rregullator për Energjetik, Marko Bislimoski, në një konferencë për media.

Sipas tij, nëse pranohet tarifa maksimale, kjo do të thotë rritje e ujit për 29,5 denarë në muaj.
“Vlerësojë se kjo nuk paraqet asnjë problem për qytetarët. Kjo është vetëm për 30 denarë në muaj. Për këtë llojë rritje po diskutohet”, tha Bislimovski.

TË FUNDIT
2 minuta
Mickoski: Parku më i madh i mullinjve me erë në rajon do të sjellë 630 vende të reja pune
45 minuta
Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj
1 orë
Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro
1 orë
PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror
2 orë
Largohen 60 metra kub mbetje nga deponitë e egra në Shkup gjatë fundjavës

ME TE LEXUARA

1 ditë
Durmishi nisi detyrën e ministrit në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës: Kalojmë në Veprim!
45 minuta
Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj
19 orë
Orhan Murtezani merr detyrën si ministër për Çështje Evropiane
1 ditë
Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut
4 orë
Tre të plagosur rëndë nga Maqedonia, vendim i çuditshëm i gjykatës austriake

LEXO MË SHUMË

hristijan mickoski

Mickoski: Parku më i madh i mullinjve me erë në rajon do të sjellë 630 vende të reja pune

Kuvendi parlamenti maqedoni

Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj

permbarues izvrsitel

Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro

Prokuroria

PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror

mbeturina berllok pastrim

Largohen 60 metra kub mbetje nga deponitë e egra në Shkup gjatë fundjavës

spitali shqiperi onkologji

Edhe Shqipëria me skandal në onkologji: Terapinë për kimioterapi nga publikja, i kanë shitur te qendrat private

vershime shkup

Në Tetovë dhe Shkup ende po sanohen dëmet nga moti i ligë

Hristijan Mickoski

Mickoski njofton investimin e ri në energjetikë: Sigurohet rrymë për 100 mijë amvisëri, 630 punësime të reja

alexis tsipras

Tsipras: BE dhe bashkësia ndërkombëtare qartë të tregojnë pasojat e mosrespektimit të Marrëveshjes së Prespës

INFO

NA NDIQ