Ujqërit rusë marshim në Sarajevë (VIDEO)

Iliria News Agency
Iliria News Agency

10 Janar, 2023

Mijëra serbë etnikë me flamuj serbe në duar u mblodhën në periferi Sarajevës për të festuar një festë antikushtetuese të lidhur me luftën brutale të Bosnjës në vitet 1990.

Një paradë e stilit ushtarak ishte pjesë e një sërë festash që kreu separatist i grupit etnik Milorad Dodik përdori për të deklaruar besnikërinë e tij ndaj Rusisë .

Rreth 2,000 oficerë të zbatimit të ligjit serbë të Bosnjës marshuan në një lagje të Sarajevës Lindore duke ekspozuar armët, automjetet e blinduara dhe helikopterët e policisë.

Ujqërit të Natës, një klub i dhunshëm motoçiklistësh rus që mbështet me vendosmëri presidentin rus Vladimir Putin, gjithashtu mori pjesë në paradë.

Ujqërit e natës, të financuar nga Kremlini, kanë luftuar në krah të forcave të mbështetura nga Moska në Krime dhe Donbas në vitin 2014.

Milorad Dodik u kritikua një ditë më parë nga SHBA dhe BE sepse nderoi me medaljen më të lartë presidenti rus Vladimir Putin.

Zëdhënësi i Komisionit Evropian Peter Stano tha se afrimiteti me Putinin “izolon Republikën Srpska./Euronews.al

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vucic

Vuçiq konfirmon se do të takohet me Macron-in dhe Scholz-in

radev

Radev: Sa më parë që bullgarët të përfshihen në Kushtetutën e Maqedonisë së Veriut, aq më mirë do të jetë për të gjithë

policija-1-800x445

Arrestohet një shpërndarës i drogës në Ohër

dimitar kovacevski

Kovaçevski: Paqja në Kosovë, është paqe për Ballkanin Perëndimor

Arrestim_Pranga-780x468-1

Rrahu gruan dhe fëmijën, arrestohet 36-vjeçari nga Gostivari

D3936085-10A9-464E-A494-B96F83F4C4CA

Tensionet në veri, Vuçiq takohet me Ramën dhe liderët e tjerë të Ballkanit

arben-taravari-1

(VIDEO) Taravari: Do të bëjmë çmos për ta heq 20%

samiti-i-berlinit

MPJ: Hyjnë në fuqi tri marrëveshjet në kuadër të Procesit të Berlinit

spasovski

Spasovski: Është rritur efikasiteti në zbulimin e kontrabanduesve të emigrantëve

INFO

NA NDIQ