Alsat zbulon/“Ujqit” rrahin kapitenin shqiptar dhe tentojnë ta fshehin rastin

Picture of ina-online
ina-online

04/06/2024

Alsat mëson se kandidati shqiptar për t’u bërë pjesë e Batalionit të forcave speciale “Ujqit” në ARM është rrahur brutalisht nga kolegët e tij, shkruan Alsat.

E gjithë kjo ka ndodhur në kuadër të kursit seleksionues që ditëve të fundit po zhvillohet në ARM, përkatësisht në Shtabin e Përgjithshëm.

Identiteti i kapitenit shqiptar, i njohur për redaksinë tonë flet për një person me përgatitje të larta profesionale, i dëshmuar në shumë trajnime brenda dhe jashtë vendit dhe i sistemuar në ARM falë diplomimit me sukses në Akademinë Ushtarake.

Burimet për Alsat bëjnë të ditur se kapiteni shqiptar është dërguar në mënyrë spektakulare nga Krivollaki në Spitalin Psikiatrik në Bardovcë.

Qëllimi sipas të njëjtave burime, por që duhet konfirmuar nga hetimi përkatës ka qenë që ai të paraqitet si person me të meta psikike, që do t’i kushtonte rëndë në karrierën e tij profesionale. Megjithëse nga spitali në fjalë mësojmë se i është konstatuar gjendje stabile psikike dhe pa të meta, raport mjeko-ligjor i cili mund të rrënojë skenarin e “Ujqërve”.

Personi përgjegjës që është dashur të evidentojë rastin, e që për ters ka qëlluar të jetë shqiptar brenda natës është zëvendësuar me maqedonas. Kështu të paktën thonë burimet tona të cilat Shtabi i Përgjithshëm nën kompetencë të kujt veprojnë “Ujqit” nuk i kanë konfirmuar apo përgënjeshtruar. Aparati celular nuk i është dhënë, me qëllim që kapiteni të shmang kontaktet deri sa gjendja të vihet nën kontroll, por më pas është tentuar që ai t’i kthehet jashtë procedurave brenda ushtarake, përkatësisht jashtë protokolleve institucionale.

Shtabi i Përgjithshëm nuk kishte asnjë koment për rastin. Jo zyrtarisht mësohet se në procedurë është formimi i komisionit disiplinor i cili duhet të konstatojë veprimet e të paktën gjashtë pjesëtarëve të njësisë elitare “Ujqit”. Gjatë ditës kapiteni shqiptar është transferuar në spitalin ushtarak në Shkup.

“Ujqit” janë njësia e paprekshme për etnitë e tjera në ushtri e posaçërisht për shqiptarët. Njësiti që ekziston nga viti 1994 është përbetuar se në radhët e tyre nuk guxon të ketë shqiptar, por në seleksionimin e fundit numri dhe rezultatet e kandidatëve shqiptarë kanë qenë dukshëm më të favorshëm në krahasim më rezultat e kandidatëve të tjerë. Motivi për sulmin brutal ndaj kapitenit shqiptar nuk përjashtohet të jetë frikësimi edhe i kandidatëve të tjerë që të tërhiqen nga gara./ Alsat.mk

TË FUNDIT
17 minuta
Kasami: Decentralizimi i plotë lokal, prioritet i qeverisjes tonë
35 minuta
EVN Home në Maqedoni pranon ofertën e EMV-së
38 minuta
Mexhiti: Balancuesi do të zëvendësohet me ligj për përfaqësim të drejtë
41 minuta
Në një fermë në Gostivar janë vjedhur lopë dhe qengja
1 orë
Ambasadorja amerikane kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri

ME TE LEXUARA

1 ditë
Shkupi në vendin 198-të në listën e qyteteve më të shtrenjta për të jetuar
2 orë
Aggeler: Është për t’u përshëndetur njoftimi i Mickoskit se gjatë betimit do të përdorë emrin kushtetues
22 orë
Bekteshi: Pre që qeveria e re ta revidojë vendimin në mënyrë që të mos ketë rritje të çmimit të energjisë elektrike
19 orë
Ku janë premtimet e VLEN-it në Programin qeverisës? Heqja e 20%-shit, presidenti në Kuvend, aksionet shtetërore…
1 ditë
Banorët e fshatrave të Likovës një dekadë të etur për ujë, projekti zvarritet me vite
2 orë
Pas dy ditësh bllokim të deponisë së Kumanovës, banorët lejuan hyrjen e kamionëve
21 orë
Komisioni Rregullator me vendim të ri – as lirohet dhe as shtrenjtohet benzina dhe dizeli
1 ditë
Ky është parashikimi i motit për sot

LEXO MË SHUMË

kasami

Kasami: Decentralizimi i plotë lokal, prioritet i qeverisjes tonë

evn-1

EVN Home në Maqedoni pranon ofertën e EMV-së

VLEN_Ministrat-

Mexhiti: Balancuesi do të zëvendësohet me ligj për përfaqësim të drejtë

policia-maqedonise-598x330

Në një fermë në Gostivar janë vjedhur lopë dhe qengja

Angela Ageler

Ambasadorja amerikane kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri

gjarper

Rasti i parë i kafshimit nga gjarpri në Shkup

deponi kum

Pas dy ditësh bllokim të deponisë së Kumanovës, banorët lejuan hyrjen e kamionëve

Aggeler

Aggeler: Është për t’u përshëndetur njoftimi i Mickoskit se gjatë betimit do të përdorë emrin kushtetues

gjasula kombetarja shqiperia

Llogaritë për kualifikimin, ja si kalon grupin Shqipëria

INFO

NA NDIQ