Ukraina akuzon Rusinë për shpërthimin e digës në Kherson

INA
INA

06/06/2023

Diga e rëndësishme Kahovka në Ukrainë duket se është shkatërruar. Ukraina dhe Rusia fajësojnë njëra-tjetrën për shkatërrimin e saj. Ukraina filloi me evakuimin e banorëve për shkak të vërshimit të ujërave.

Në Kherson, atë zonë jugore ukrainase të pushtuar nga rusët, sipas të dhënave të palëve në luftime, është dëmtuar rëndë një digë në afërsi të frontit. Kievi dhe Moska kanë bërë njëra-tjetrën përgjegjëse për incidentin me pasoja potencialisht të rënda. Komandoja ukrainase e frontit Jug, bëri të ditur, se pushtuesit rusë e kanë hedhur në erë vetë digën në qytetin Nova Kahovka. Guvernatori ushtarak i zonës, Oleksander Prokudin paralajmëroi, se brenda 5 orësh niveli i ujit arrin një nivel kritik. Autoritetet ukrainase kanë paralajmëruar banorët dhe filluan evakuimet. “Përmasat e shkatërrimit, shpejtësia dhe masat e ujit si edhe zonat e mundshme të përmbytjes po verifikohen për momentin”, tha Prokudin. Një media ukrainase, “Kiev Indipendent” publikoi në twitter pamje nga diga e shkatërruar dhe vërshime ujërash.

Ukraina – akt terrori i Rusisë

ImageHidrocentrali KahovkaFotografi: AP/dpa/picture allianceFOTO GALERI
Kreu i administratës rajonale ushtarake ukrainase në Kherson, Prokudin në një video të publikuar në Telegram, tha se Rusia ka kryer një akt tjetër terrori. Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky thirri menjëherë një takim krize të Këshillit Kombëtar të Sigurisë, bëri të ditur, sekretari i këtij Këshilli, Oleksij Danilov. “Terroristët rusë”, shkroi Zelensky në Telegram. “Shkatërrimi i digës së hidrocentralit Kahovka i tregon botës, se ata duhet të largohen nga çdo cep i Ukrainës.”

Rusia mohon përgjegjësinë

Pushtuesit rusë nga ana tjetër bënë përgjegjëse goditjet nga Ukraina për dëmtimet në digën Kahovka. “Niveli i ujit është rritur”, tha kryetari i bashkisë i vendosur nga Moska në Nova Kahovka, Vladimir Leontjev për agjencitë shtetërore ruse, por deri tani nuk ka nevojë për evakuimin i civilëve.

Të dhënat nga të dyja palët nuk mund të konfirmohen në mënyrë të pavarur.

Që në tetorin e kaluar presidenti Zelensky kishte akuzuar Rusinë, se e ka minuar digën dhe kishte paralajmëruar nga shpërthimi i saj. “Nëse ata e bëjnë këtë do të ketë një katastrofë”, tha Zelensky në tetor. Pas sulmit në Ukrainë, Rusia mban të pushtuar rajonin Kherson. Vjeshtën e kaluar, ushtria ukrainase ia doli të çlirojë një pjesë të rajonit, mes tyre edhe kryeqytetin me të njëjtin emër të rajonit, Kherson. Qytetet në jug të Dnjipros mbetën nën kontrollin rus, po ashtu edhe qyteti ku ndodhet diga, Nova Kahovka./DW

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Gaza

G7: Nevojitet veprim urgjent për të minimizuar humbjet civile në Gaza

biden-trump

Biden: Nuk jam i sigurt nëse do të kandidoja përsërsi, nëse Trump nuk do të ishte në garë

Putin

Putin mbërrin në Emiratet e Bashkuara Arabe

Zelenski

Ambasadorja e Ukrainës tregon arsyet pse Zelensky nuk iu drejtua Kongresit amerikan

europa_flamujt

Samiti BE-Kinë përballet me pengesa të mëdha

grat me te fuqishme

Forbes publikon listën e femrave më të fuqishme në botë, kryeson Ursula von der Leyen

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Rusia gjatë natës ka lëshuar 48 drone mbi Ukrainë, rrëzohen 41

JIM townsend

Townsend: Nuk mendoj se do ketë shpërthim lufte në Ballkan

Benjamin Netanyahu

Netanjahu: Vetëm ushtria izraelite mund të çarmatosë Gazën

INFO

NA NDIQ