Ukraina dëmton mbrojtjen ajrore në Krime

INA
INA

21/09/2023

Marina e Ukrainës goditi bazën ajrore Saky në Krime duke shkaktuar dëme serioze.

Ushtria ruse ka deklaruar se shkatërroi 19 dronë ukrainas mbi Krime dhe Detin e Zi, ndërsa 12 avionë luftarakë dhe sistemi i mbrojtjes ajrore të lëvizshme ishin vendosur në bazën në Krimenë perëndimore.

Ndërkaq pas fjalimit të presidentit ukrainas Volodomyr Zelensky në OKB, Rusia nisi një valë sulmesh ndaj Kievit. Videoja e publikuar nga Shërbimi Shtetëror i Emergjencave të Ukrainës tregoi se një lagje e Kievit u pushtua nga zjarri. Shpërthimet e forta tronditën dhe rajonet përreth ndërsa shtatë persona, përfshirë një vajzë nëntëvjeçare, u plagosën.

Sulmet me raketa ruse dëmtuan infrastrukturën energjetike në Ukrainën qendrore dhe perëndimore. Energjia elektrike u ndërpre në pesë rajone Kiev, Zhytomyr, Dnipropetrovsk, Rivne dhe Kharkiv. Edhe disa qytete te tjera ukrainase u vunë në shënjestër të sulmeve ruse gjatë natës, ku dy persona mbetën të vrarë në Kherson.

Nga Tetori deri në Shkurt, Rusia ka sulmuar rregullisht objektet e prodhimit të energjisë në Ukrainë me raketa dhe drone, duke synuar termocentralet dhe hidrocentralet dhe rrjetin elektrik. Kievi ka paralajmëruar prej kohësh se Rusia do të rifillojë sulmet me afrimin e dimrit.

Nga ana tjetër Polonia ka njoftuar se nuk do të furnizojë më me armë Ukrainën në një kohë kur tensionet janë të larta mes dy vendeve për importet e grurit. Arsyeja e mosmarrëveshjeve vijnë pasi BE hoqi kufizimet e saj të përkohshme tregtare mbi drithërat dhe farat vajore të Ukrainës javën e kaluar. Polonia, Sllovakia dhe Hungaria janë kundër masës dhe duan të mbajnë kufizimet e importit, megjithëse kjo do të nënkuptonte shkelje të ligjit të BE-së. Ukraina është përgjigjur duke paraqitur një ankesë në Organizatën Botërore të Tregtisë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

biden-trump

Biden: Nuk jam i sigurt nëse do të kandidoja përsërsi, nëse Trump nuk do të ishte në garë

Putin

Putin mbërrin në Emiratet e Bashkuara Arabe

Zelenski

Ambasadorja e Ukrainës tregon arsyet pse Zelensky nuk iu drejtua Kongresit amerikan

europa_flamujt

Samiti BE-Kinë përballet me pengesa të mëdha

grat me te fuqishme

Forbes publikon listën e femrave më të fuqishme në botë, kryeson Ursula von der Leyen

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Rusia gjatë natës ka lëshuar 48 drone mbi Ukrainë, rrëzohen 41

JIM townsend

Townsend: Nuk mendoj se do ketë shpërthim lufte në Ballkan

Benjamin Netanyahu

Netanjahu: Vetëm ushtria izraelite mund të çarmatosë Gazën

mexhiti arabi

Mexhiti: Maqedonia e Veriut dhe Emiratet e Bashkuara Arabe do të forcojnë bashkëpunimin në shëndetësi

INFO

NA NDIQ