Ukraina merr dhjetë tanke suedeze Stridsvagn 122

INA
INA

22/09/2023

Dhjetë variante suedeze të tankeve Leopard 2A5, të njohura si Stridsvagn 122, kanë arritur në Ukrainë.

Tanket drejtohen nga ekuipazhet ukrainase të trajnuar në Suedi, raporton skynews.

Komandanti i Operacioneve të Shtabit të Ushtrisë suedeze, Mats Ludvig, tha se “ne u kemi dhënë atyre gjithçka që mundemi për sa i përket njohurive. Ne u urojmë fat dhe suksese në çlirimin e vendit të tyre”.

Vendimi i Suedisë për të dërguar tanket u njoftua në muajin shkurt të këtij viti.

Disa aleatë të tjerë i kanë dhënë Ukrainës tanke Leopard 2, duke përfshirë Gjermaninë, Poloninë, Spanjën, Portugalinë, Kanadanë dhe Danimarkën.

Ndryshe, Suedia është një ndër shtetet kryesore nordike që po e ndihmon ushtarakisht Ukrainën, e cila po lufton me pushtuesit rus që nga 24 shkurti i vitit të kaluar.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ukraine

Rusia ka humbur 338,820 trupa në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit

Gaza

G7: Nevojitet veprim urgjent për të minimizuar humbjet civile në Gaza

biden-trump

Biden: Nuk jam i sigurt nëse do të kandidoja përsërsi, nëse Trump nuk do të ishte në garë

Putin

Putin mbërrin në Emiratet e Bashkuara Arabe

Zelenski

Ambasadorja e Ukrainës tregon arsyet pse Zelensky nuk iu drejtua Kongresit amerikan

europa_flamujt

Samiti BE-Kinë përballet me pengesa të mëdha

grat me te fuqishme

Forbes publikon listën e femrave më të fuqishme në botë, kryeson Ursula von der Leyen

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Rusia gjatë natës ka lëshuar 48 drone mbi Ukrainë, rrëzohen 41

JIM townsend

Townsend: Nuk mendoj se do ketë shpërthim lufte në Ballkan

INFO

NA NDIQ