“Ukraina nuk është larg”, Talat Xhaferi rikujton deklaratën e Ali Ahmetit në vitin 2014

Iliria News Agency
Iliria News Agency

24 Shkurt, 2022

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut Talat Xhaferi, sot ka folur në lidhje me situatën në Ukrainë.

Xhaferi në konferencë për shtyp rikujtoi një deklaratë të kryetarit të BDI-së, Ali Ahmeti, të vitit 2014, i cili atëherë kishte thënë se “Ukraina nuk është larg”.

Xhaferi tha se kjo deklaratë vlen edhe sot, duke shtuar se situata në Ukrainë do të ketë ndikim edhe në vend dhe rajon.

“Sa i takon zhvillimeve në Ukrainë, ne, qëndrimin tonë si deputet dhe si subjekt politik e kemi bërë të qartë. E dini se si atëherë, në zgjedhjet në vitin 2014, kryetari i BDI-së tha se nuk është Ukraina larg nga këtu dhe kjo është aktuale edhe sot”.

“Ajo nuk është larg nga këtu, sepse pasojat janë të afërta dhe të rëndësishme, si në aspekt të luftës, por edhe ekonomisë. Sigurisht se ato do të kenë ndikime të ndryshme dhe të mëdha si në botë, por edhe te ne”, tha Xhaferi, duke shtuar se akti i sotëm rus cenon sovranitetin e Ukrainës.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

fsk

Çka humbi Kosova që u pezullua nga “Defender Europe ‘23”?

erden atiq

Atiq nis procedurat për anëtarësimin e Mitrovicës së Veriut në Asociacionin e Komunave të Kosovës

IMG_1719

NATO vë në gatishmëri trupa shtesë për dislokim në Kosovë

vucic erdogan

Vuçiqi i lutet Erdoganit që t’i ndihmojë rreth situatës në Kosovë

ramush haradinaj

AAK e Haradinajt inicon mocion votëbesimi për Qeverine Kurti

veriu i kosoves policia kosoves

Sulmohet një mjet i Policisë së Kosovës në Zveçan

rama kovacevski

Tensionet në Kosovë, Rama nga Bratislava: Po ta donit takimin “të nxehtë”, të kishit sjellë serbët

kfor rakiq

VIDEO/Ushtari i KFOR-it ia numëron Rakiqit dhunën e serbëve: S’lejojmë të përsëritet më

gazetaret veri sulm

Sulmohen gazetarët në Zveçan, goditet fizikisht gazetari i RTV21 (VIDEO)

INFO

NA NDIQ