Ukraina pretendon se Koreja e Veriut po furnizon Rusinë me municion

INA
INA

14 Shtator, 2023

Ukraina po pretendon se Koreja e Veriut tashmë po furnizon Rusinë me municion.

“Mund të themi se bashkëpunimi vazhdon mes Koresë së Veriut dhe Rusisë”, tha Andrii Yusov, përfaqësues i Inteligjencës së Mbrojtjes të Ukrainës, në një intervistë me mediat ukrainase të mërkurën. Ai shtoi se një informacion i tillë mes vendeve është duke u përgjuar dhe regjistruar.

Yusov theksoi se kërkesat ruse janë kryesisht për predha për artileri dhe MLRS, duke iu referuar raketave. “Ky është një faktor i rëndësishëm që do të ndihet në fushën e betejës, për fat të keq”, tha ai duke shtuar se Ukraina po punon për një reagim të duhur ndaj një bashkëpunimi të tillë.

Yusof nuk dha asnjë provë se Koreja e Veriut tashmë po furnizon me armë Rusisë dhe as CNN nuk ka verifikuar ndonjë furnizim të tillë. Komentet vijnë pasi zyrtarët e Shteteve të Bashkuara paralajmëruan se Rusia dhe Koreja e Veriut mund të bëjnë një marrëveshje që mund të bëjë që Pheniani të sigurojë armë për Moskën.

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un dhe presidenti Vladimir Putin u takuan të mërkurën në Lindjen e Largët të Rusisë. Më pas, Putin u pyet nëse ai diskutoi bashkëpunimin ushtarak-teknik me Kim. Ai pranoi disa kufizime në fuqi por shtoi se ka zona të hapura për diskutim dhe shqyrtim.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

shkupi

BERZH: Maqedonia këtë vit do të ketë rritje ekonomike për 2%, vitin e ardhshëm për 3%

Screenshot_2023-09-27-12-57-46-259-edit_com.facebook.katana

Ministri Shfeçla jep detaje të reja nga aksioni. Ja kush është njëri nga të vrarët

Fatmir-Bytyqi

Bytyqi për Zërin e Amerikës: Partnerët tanë strategjikë vërejnë dhe mbështesin përparimin tonë drejt Bashkimit Evropian

dacic

Daçiq “nuk e di” nëse Radoiçiq është në videon që nxori Sveçla

2579CC16-59D8-405E-B69C-2C3375E03728

Çka paralajmëron Fatmir Limani?!

policia-714x420

Të shtëna me armë zjarri në Gjorçe Petrov, plagoset një person

jusuf buxhovi

Mashtrimi i “konfliktit të grirë” me Serbinë dhe modeli i Donbasit?

abdulla mehmeti

Shërbimet sekrete serbe dhe ruse janë të infiltruara thellë edhe në Maqedoni

Afrim Bunjaku

Qeveria jep 50 mijë euro për familjen e policit Afrim Bunjaku

INFO

NA NDIQ