Ukraina pretendon se mbi 100 ushtarë rusë u vranë në Soledar

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

12/01/2023

Më shumë se 100 ushtarë rusë janë vrarë pranë qytetit të minierave Soledar, ka pohuar Ukrainë.

Zona, në lindje të vendit, është përfshirë në luftime të ashpra ditët e fundit, me Rusinë që pretendon se e ka marrë nën kontroll natën e kaluar, shkruan Skynews.

Megjithatë, presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskyy u tall me idenë, duke thënë se kjo zonë ishte ende nën kontrollin e Ukrainës.

Në një përditësim në aplikacionin e mesazheve Telegram, forcat e operacioneve speciale të vendit thanë se personeli ushtarak rus u vra falë punës së koordinuar të “ushtarëve, gjuajtësve dhe raketave”.

Soledar do të ishte një fitim i rëndësishëm për trupat ruse, pasi kapja e tij mund t’i ndihmojë ata në sulmin e tyre ndaj qytetit strategjik ukrainas Bakhmut, i cili është afër.

TË FUNDIT
3 orë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella
1 ditë
OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë
2 ditë
Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej
2 ditë
Blinken në turne diplomatik për të siguruar armëpushim në Gazë
3 ditë
Unioni CDU/CSU fiton zgjedhjet për PE në Gjermani, partitë në pushtet një rënie shumë serioze

ME TE LEXUARA

3 orë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella
1 ditë
OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë

LEXO MË SHUMË

gjermania-780x470

Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

Keshilli-i-Sigurimit-OKB

OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë

orban

Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej

antoni blinken

Blinken në turne diplomatik për të siguruar armëpushim në Gazë

cdu csu ursula fon der leyen

Unioni CDU/CSU fiton zgjedhjet për PE në Gjermani, partitë në pushtet një rënie shumë serioze

Gaza

Numri i palestinezëve të vdekur në Gaza është rritur në 36,731

gjermani-kufi

Gjermania autorizon kontrolle kufitare përpara Euro 2024

Mette Frederiksen 1

Sulmohet kryeministrja e Danimarkës, një burrë e qëllon me grusht në rrugë, ja si paraqitet gjendja e saj

Biden

Biden përpiqet të bindë G7 të përdorë pasuritë ruse të ngrira në perëndim si ndihma për Ukrainën! Propozimi arrin deri në vlerën 50 miliardë dollarë

INFO

NA NDIQ