Ukraina rrëzoi 23 dronë gjatë natës

INA
INA

14 Korrik, 2023

Forcat ukrainase rrëzuan 23 dronë gjatë natës së të premtes, duke përfshirë 16 drone Shahed të prodhuar nga Irani, thanë të premten forcat ajrore ukrainase.

Në një postim në Telegram, forcat ajrore thanë se Rusia “sulmoi Ukrainën me 17 dronë sulmues Shahed-136/131 të prodhuar nga Irani nga juglindja” dhe “si rezultat i operacioneve luftarake në rajonet jugore dhe lindore, 16 Shaheds u shkatërruan”, shkruan CNN.

Mbrojtja ajrore e Ukrainës shkatërroi një mjet ajror pa pilot (UAV) dhe gjashtë dronë të nivelit operacional dhe taktik të enjten, sipas forcave ajrore.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Azerbajxhan

Azerbajxhani dhe udhëheqja e Karabakut bisedojnë për “integrimin”

kiev-naten

Shtatë të plagosur pas sulmit rus në Kiev

GRURI

Polonia do të ndalojë furnizimin me armë për Ukrainën për shkak të mosmarrëveshjes së grurit

BLINKEN

Blinken akuza Rusisë: Kryen krime lufte dhe krime kundër njerëzimit në Ukrainë pothuajse çdo ditë

Nagorni-Karabah-780x470

Armëpushim mes Azerbajxhanit e armenëve në Karabak

Zelenski

Zelensky: Nëse Trump e di si ndalon lufta, të na e thotë

Nagorni-Karabah-780x470

Turqia mbështet sulmin e Azerbajxhanit në Nagorni-Karabah

zelenski

Zelensky për Rusinë: Të keqes nuk mund t’i besohet, shihni Prigozhin-in

biden

Biden i kërkon botës të bashkohet kundër Rusisë

INFO

NA NDIQ