Ukraina shkatërron rrjetin e spiunëve rus në Kharkiv

INA
INA

25/09/2023

Shërbimi i sigurisë së Ukrainës ka shkatërruar rrjetin e spiunëve rus në rajonin e Kharkiv, ndërsa janë arrestuar 4 të dyshuar si pjesë e operacionit.

“Kriminelët mblodhën informacione për vendndodhjen e fortifikimeve dhe rrugëve të lëvizjes së kolonave të pajisjeve ushtarake të forcave të mbrojtjes, duke përfshirë hekurudhat,” tha ai .

“Gjatë kontrolleve në banesat e të arrestuarve u gjetën kompjuterë dhe telefona celularë, të cilët i përdornin për të kryer veprime zbuluese dhe subversive kundër Ukrainës. Gjithashtu u sekuestruan tre granata luftarake”.

Tre u akuzuan për tradhti të lartë, ndërsa tjetri u akuzua për përdorim të paligjshëm të municioneve ndërsa SBU është ende në kërkim të një personi tjetër, i cili besohet se ka ikur në Rusi.

Të katër të arrestuarit pritet të dënohen me burgim të përjetshëm./abcnews.al

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

OBSH

OBSH: Sëmundjet në Gaza mund të jenë edhe më vdekjeprurëse se sulmet ajrore

joshka fisher

Një “rrufe” bërthamore nga Joshka Fischer

siberi

Në Siberi, -50 gradë – Moska sheh rekord të reshjeve të borës që shkaktuan vonesa dhe anulime të shumta të fluturimeve

bora gjermani dimri

Gjermania paralizohet nga reshjet e dëborës, pezullohen qindra fluturime. Në Bavari u regjistrua sasia rekord prej vitit 1933

policia-franceze-france

Sulm në Paris me thikë e çekan: Një person i vdekur, dy të plagosur

spitali - Gaza

Dita e 57 e LUFTËS! Më shumë se 15 mijë viktima në Gaza, Hamas “breshëri raketash” në Tel Aviv, Izraeli: Nuk ka armëpushim

gaza palestina izrael

IDF ka krijuar “mekanizmin e dekonfliktit” të Gazës me kërkesë të SHBA

erdogan-putin

Rivalitet mes Turqisë dhe Rusisë në Azinë Qendrore

gaza palestina izrael

Ushtria izraelite njofton se ka goditur 400 objektiva në Gaza në 24 orët e fundit

INFO

NA NDIQ