Ukraina sulmon bazën e marinës ruse pranë Novorossiysk

INA
INA

04/08/2023

Shpërthime janë raportuar gjatë natës pranë portit rus të Novorossiysk në Detin e Zi. Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha se kishte zmbrapsur një sulm ukrainas në bazën e saj detare. Sipas saj, dronët detarë ukrainas sulmuan një bazë të marinës ruse pranë portit të Detit të Zi të Novorossiysk, një qendër kryesore për eksportet ruse.

Ministria deklaroi se dronët ishin pikasur dhe shkatërruar nga anijet ruse që ruanin portin e jashtëm të bazës detare.

Porti pezulloi përkohësisht çdo lëvizje të anijeve pas sulmit, sipas Konsorciumit të Gazsjellësit Caspian i cili ngarkon naftë në cisterna në port.

Dronët e detit janë anije të vogla pa pilot që operojnë në ose nën sipërfaqen e ujit.

Përdoruesit rusë të mediave sociale raportuan se kishin dëgjuar shpërthime dhe të shtëna armësh pranë Novorossiysk të premten në mëngjes. Nëse konfirmohet, ky do të ishte sulmi i parë ukrainas në një nga portet kryesore tregtare të Rusisë. Ukraina deri më tani nuk ka komentuar publikisht mbi sulmet e raportuara.

Përleshjet në det janë shtuar javët e fundit, pasi Rusia braktisi një marrëveshje të OKB-së që mundësoi eksportimin e sigurt të grurit midis Rusisë dhe Ukrainës përtej ujit.

Në fillim të kësaj jave, Rusia sulmoi portet e mëdha të Detit të Zi të Odesa dhe Chornomorsk, ku autoritetet thanë se 60,000 tonë drithë u shkatërruan, si dhe portet në lumin Danub. Të premten, Rusia tha gjithashtu se kishte rrëzuar 10 dronë ukrainas mbi Krime.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ukraine

Rusia ka humbur 338,820 trupa në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit

Gaza

G7: Nevojitet veprim urgjent për të minimizuar humbjet civile në Gaza

biden-trump

Biden: Nuk jam i sigurt nëse do të kandidoja përsërsi, nëse Trump nuk do të ishte në garë

Putin

Putin mbërrin në Emiratet e Bashkuara Arabe

Zelenski

Ambasadorja e Ukrainës tregon arsyet pse Zelensky nuk iu drejtua Kongresit amerikan

europa_flamujt

Samiti BE-Kinë përballet me pengesa të mëdha

grat me te fuqishme

Forbes publikon listën e femrave më të fuqishme në botë, kryeson Ursula von der Leyen

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Rusia gjatë natës ka lëshuar 48 drone mbi Ukrainë, rrëzohen 41

JIM townsend

Townsend: Nuk mendoj se do ketë shpërthim lufte në Ballkan

INFO

NA NDIQ