Ukraina thotë se ka rrëzuar 29 dronë të lëshuar nga Rusia – në sulmet gjatë natës që zgjatën më shumë se tri orë

Picture of INA
INA

03/10/2023

Forcat ajrore të Ukrainës kanë thënë se kanë shkatërruar 29 nga 31 dronë dhe një raketë të lëshuar nga Rusia, kryesisht drejt rajoneve të Mykolaiv dhe Dnipropetrovsk.

Sipas mediave të huaja, bëhet fjalë për dronë që u angazhuan në valët e sulmeve gjatë natës që zgjatën më shumë se tri orë, sipas forcave ajrore.

Dhe rënia e mbeturinave në qytetin juglindor të Dnipro thuhet gjithashtu se shkaktoi një zjarr në një ndërtesë private, sipas Serhiy Lysak, guvernatorit të Dnipropetrovsk.

Ai gjithashtu raportoi disa dëme në objektet e prodhimit në një ndërmarrje industriale në qytetin e Pavlohrad.

Ndërkohë një zyrtar i lartë ukrainas ka bërë thirrje për një rivlerësim të sistemeve perëndimore anti-ajrore që po dërgohen në Ukrainë.

“… Zgjidhja është e qartë: përveç mitralozave të lëvizshëm të kalibrit të madh, ka shumë sisteme më të thjeshta dhe më të lira kundërajrore të disponueshme sot që kanë dëshmuar se janë efektive kundër Shaheds. Këto përfshijnë Gepard dhe Vampire”.

Gepard është një tank anti-ajror i prodhuar në Gjermani, ndërsa sistemi kundër dronëve Vampire i prodhuar në SHBA përbëhet nga një lëshues raketash të drejtuar me laser që mund të instalohet në një “rimorkio”.

TË FUNDIT
8 orë
Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite
3 ditë
Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!
4 ditë
REL: Borrell rekomandon heqjen e masave të BE-së ndaj Kosovës
4 ditë
​Një infeksion bakterial vdekjeprurës trondit Japoninë
5 ditë
Temperatura ekstreme 50 gradë C, mbi 550 pelegrinë ndërrojnë jetë në Mekë

ME TE LEXUARA

8 orë
Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite

LEXO MË SHUMË

haxh-meke

Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite

Mark Rutte

Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!

Borell

REL: Borrell rekomandon heqjen e masave të BE-së ndaj Kosovës

korona-virusi

​Një infeksion bakterial vdekjeprurës trondit Japoninë

haxh-meke

Temperatura ekstreme 50 gradë C, mbi 550 pelegrinë ndërrojnë jetë në Mekë

raketa-berthamore

Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO, vendet e tjera dhe Rusia?

Stoltenberg

Stoltenberg: Kina duhet të paguajë për mbështetjen e luftës së Putinit

Ursula Von der Leyen

The Guardian: Von der Leyen në rrugën e duhur për një mandat të dytë në krye të KE

Putin

Putin shkarkon zv.ministrat e Mbrojtjes të Rusisë, emëron kushërirën e tij (FOTO)

INFO

NA NDIQ