Ukraina thotë se ka rrëzuar dhjetëra dronë rusë

Picture of INA
INA

19/09/2023

Luftimet kanë vazhduar në rajonet jugore dhe lindore të Ukrainës, përderisa Kievi ka pretenduar se ka rrëzuar në mbarë vendin dhjetëra dronë rusë gjatë natës midis 18 dhe 19 shtatorit.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, pritet të bëjë presion të mëtejmë ndaj komunitetit ndërkombëtar, për të fituar më shumë mbështetje për shtetin e tij gjatë fjalimit në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

Rusia ka nisur pushtimin e paprovokuar të Ukrainës 18 muaj më parë.

Por, raportohet se Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tjerë po i bëjnë presion Ukrainës që të tregojë sukses gjatë kundërofensivës që ka nisur në qershor, pasi ky kundërsulm është më i ngadalshëm seç pritej.

Në Ukrainë, Shtabi i Përgjithshëm tha se forcat ukrainase kanë vazhduar operacionet sulmuese në zonat përreth Mlitopolit dhe Bahmutit, në përpjekje për të rimarrë territor “dhe për të konsoliduar pozicionet e reja”.

Ushtria ukrainase tha se forcat e saj kanë shkatërruar 27 nga 30 dronët kamikazë në pjesë të ndryshme të shtetit.

Sulmet e pretenduara ruse, me dronët e prodhimit iranianë, raportohet se kanë shënjestruar rajonet e Harkivit, Krjvij Rihut, Odesës dhe Hmelnjtskijit.

Në Lviv, në perëndim të Ukrainës ka ndodhur në shpërthim, që ka shkaktuar zjarr në një depo industriale. Ky qytet gjenet larg vijave të frontit.

TË FUNDIT
29 minuta
“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë
3 orë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)
3 orë
Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump
3 orë
FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!
11 orë
Shërbimi Sekret Amerikan: Trump është i sigurt. Nisin hetimet

ME TE LEXUARA

29 minuta
“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë
1 ditë
Samiti i NATO-s, shqetësimi për shëndetin e Biden hedh hije mbi samit
21 orë
Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit
11 orë
Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)
11 orë
Incidenti në Pensilvani ku u plagos ish-Presidenti Trump, dyshohet për një të vdekur
11 orë
Shërbimi Sekret Amerikan: Trump është i sigurt. Nisin hetimet
3 orë
FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!

LEXO MË SHUMË

IMG_4340

“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë

Snajper trump

Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)

biden trump

Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump

trump sulm

FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!

trump-6-1

Shërbimi Sekret Amerikan: Trump është i sigurt. Nisin hetimet

trump sulm

Incidenti në Pensilvani ku u plagos ish-Presidenti Trump, dyshohet për një të vdekur

trump sulm

Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit

Biden

Samiti i NATO-s, shqetësimi për shëndetin e Biden hedh hije mbi samit

INFO

NA NDIQ