Ukraina urdhëron evakuimin e detyrueshëm të familjeve në rajonin e Kharkiv

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/03/2023

Ukraina ka urdhëruar evakuimin e detyrueshëm të familjeve dhe banorëvenga Kupiansk dhe territoret fqinje verilindore, mes frikës se forcat ruse do të rimarrin qytetin lindor të vijës së parë dhe qendrën hekurudhore.

Trupat ruse u tërhoqën nga qytetet kryesore në rajonin verilindor të Kharkiv, duke përfshirë Kupiansk, dhe Ukraina rimori kontrollin shtatorin e kaluar.

“Evakuimi i detyrueshëm i familjeve me fëmijë dhe banorëve me filloi në komunitetin Kupiansk,” tha administrata ushtarake rajonale e Kharkiv.

Të evakuuarve do t’u sigurohet ndihmë, duke përfshirë strehim, ushqim, ndihmë humanitare dhe mbështetje mjekësore, thuhej në njoftim.

TË FUNDIT
18 orë
Stoltenberg: Kina duhet të paguajë për mbështetjen e luftës së Putinit
1 ditë
The Guardian: Von der Leyen në rrugën e duhur për një mandat të dytë në krye të KE
1 ditë
Putin shkarkon zv.ministrat e Mbrojtjes të Rusisë, emëron kushërirën e tij (FOTO)
2 ditë
Trump: Zelensky është biznesmeni më i madh nga të gjithë politikanët deri më tani
2 ditë
Sudani përballet me urinë më vdekjeprurëse në 40 vjet, OKB: Ne kemi nevojë që bota të zgjohet

ME TE LEXUARA

18 orë
Stoltenberg: Kina duhet të paguajë për mbështetjen e luftës së Putinit

LEXO MË SHUMË

Stoltenberg

Stoltenberg: Kina duhet të paguajë për mbështetjen e luftës së Putinit

Ursula Von der Leyen

The Guardian: Von der Leyen në rrugën e duhur për një mandat të dytë në krye të KE

Putin

Putin shkarkon zv.ministrat e Mbrojtjes të Rusisë, emëron kushërirën e tij (FOTO)

donaldtrump

Trump: Zelensky është biznesmeni më i madh nga të gjithë politikanët deri më tani

sudan varferi

Sudani përballet me urinë më vdekjeprurëse në 40 vjet, OKB: Ne kemi nevojë që bota të zgjohet

Makron Macron

The Observer për zgjedhjet franceze: Emmanuel Macron po luan një lojë të rrezikshme

putin-zelenski

Zelensky: Putin nuk do ta përfundojë luftën

haxh-meke

14 të vdekur gjatë pelegrinazhit në Mekë, temperaturat deri në 47 gradë

biden-zelensky

Biden dhe Zelensky nënshkruajnë marrëveshje 10 vjeçare për mbrojtjen

INFO

NA NDIQ