Ukrainasit arrestuan “spiunin rus” të cilin e akuzuan për sulmin në Kramatorsk

Picture of INA
INA

29/06/2023

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se agjenti i dyshuar rus i përfshirë në sulmin vdekjeprurës në Kramatorsk do të akuzohet për tradhti.

Dymbëdhjetë persona, duke përfshirë tre adoleshentë, u vranë në sulmin me raketa të së martës në një restorant popullor. Ukraina tha se burri, një banor i Kramatorsk, i dërgoi një video regjistrim të restorantit ushtrisë ruse disa orë para se të shkatërrohej, shkruan BBC .

Të paktën 60 u plagosën, përfshirë shtetas kolumbianë dhe një shkrimtar i famshëm ukrainas.

Të mërkurën, shërbimet ukrainase të sigurisë publikuan një foto të një banori vendas që ata arrestuan, duke e përshkruar atë si një agjent rus.

Duke folur në fjalimin e tij gjatë natës, Zelensky shpjegoi se shërbimet e sigurisë së vendit kishin punuar së bashku me forcat speciale të policisë për të kapur të dyshuarin – i cili mund të përballet me burgim të përjetshëm.

Shërbimet e urgjencës thanë të mërkurën se përpjekjet e kërkimit dhe shpëtimit ishin ende duke u zhvilluar.

Kramatorsk, një qytet lindor në rajonin e Donetskut, është nën kontrollin e Ukrainës, por është afër pjesëve të vendit të pushtuara nga Rusia.

Në prill të vitit të kaluar, më shumë se 50 njerëz u vranë dhe shumë të tjerë u plagosën në një sulm me raketa në një stacion treni në qytet.

TË FUNDIT
16 orë
Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?
17 orë
Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua
20 orë
“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë
22 orë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)
22 orë
Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump

ME TE LEXUARA

22 orë
FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!
22 orë
Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump
22 orë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)
20 orë
“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë
17 orë
Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua

LEXO MË SHUMË

IMG_4355

Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?

trump sulm

Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua

IMG_4340

“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë

Snajper trump

Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)

biden trump

Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump

trump sulm

FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!

trump-6-1

Shërbimi Sekret Amerikan: Trump është i sigurt. Nisin hetimet

trump sulm

Incidenti në Pensilvani ku u plagos ish-Presidenti Trump, dyshohet për një të vdekur

trump sulm

Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)

INFO

NA NDIQ