Ukrainasit raportojnë për përparim në jug

INA
INA

27/07/2023

Luftimet e ashpra vazhdojnë në rajonin jugor të Zaporizhzhia, veçanërisht rreth fshatit Robotyne, ku forcat ukrainase janë përpjekur të thyejnë linjat mbrojtëse ruse të minuara rëndë, sipas deklarimeve ukrainase dhe ruse.

“Ne u afruam me Robotyne. Nuk kanë hyrë ende në vetë vendbanimin. Luftimet vazhdojnë në pozicionet e llogoreve përballë Robotyne”, ka thënë për CNN, Brigada e 47-të e Mekanizuar e Veçantë e Ukrainës, e cila është e përfshirë në ofensivë, përcjell Telegrafi.

Forcat ukrainase po ashtu “po përparojnë gradualisht” në drejtimet Melitopol dhe Berdiansk, tha zëvendësministrja e Mbrojtjes, Hanna Maliar.

Më në lindje, Ukraina po “përparon” dhe po konsolidon pozicionet e saj në zonën e Staromaiorske, shtoi ajo.

Ndërkohë raportohet se forcat ukrainase kanë bërë vetëm përparime modeste territoriale në jug që nga fillimi i kundërofensive në fund të majit.

E Rusia u përpoq të sulmonte forcat ukrainase në drejtimet Kupyansk dhe Lyman, por Ukraina e ka “stabilizuar situatën”, shtoi Maliar, duke thënë se ishte një përpjekje e Rusisë për të devijuar trupat e Kievit nga zona e Bakhmutit.

Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë së Ukrainës theksoi gjithashtu të mërkurën se Rusia tentoi një sulm në drejtim të Lyman, por ai doli të jetë i dështuar.

Ndërsa në rajonin lindor të Donetskut, Maliar tha se rusët pësuan “humbje të mëdha në pajisje dhe personel” në një përpjekje për të shkuar rreth qytetit të Avdiivka.

“Ata duan të rrethojnë qytetin, por kanë frikë të hyjnë në të, sepse do të ‘zhyten’ në beteja urbane me mbrojtësit tanë, kështu që ata po përpiqen ta anashkalojnë Avdiivkën tash e disa muaj. Sot në mëngjes u përpoqën të anashkalojnë përsëri Avdiivkën, por pësuan humbje të mëdha në pajisje dhe personel”, tha ajo.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Gaza

G7: Nevojitet veprim urgjent për të minimizuar humbjet civile në Gaza

biden-trump

Biden: Nuk jam i sigurt nëse do të kandidoja përsërsi, nëse Trump nuk do të ishte në garë

Putin

Putin mbërrin në Emiratet e Bashkuara Arabe

Zelenski

Ambasadorja e Ukrainës tregon arsyet pse Zelensky nuk iu drejtua Kongresit amerikan

europa_flamujt

Samiti BE-Kinë përballet me pengesa të mëdha

grat me te fuqishme

Forbes publikon listën e femrave më të fuqishme në botë, kryeson Ursula von der Leyen

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Rusia gjatë natës ka lëshuar 48 drone mbi Ukrainë, rrëzohen 41

JIM townsend

Townsend: Nuk mendoj se do ketë shpërthim lufte në Ballkan

Benjamin Netanyahu

Netanjahu: Vetëm ushtria izraelite mund të çarmatosë Gazën

INFO

NA NDIQ