Ukrainë-Rusi, marrëveshje për shkëmbim të të burgosurve

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

11/01/2023

Komisionarja ruse për të drejtat e njeriut, Tatiana Moskalkova tha sot se shkëmbimi i 40 robërve të luftës është arritur në një takim me homologun e saj ukrainas Dmytro Lubinac. Takimi u mbajt në një hotel në kryeqytetin turk, Ankara, në margjinat e konferencës së ombudsmenëve të Turqisë, Ukrainës dhe Rusisë. Moskalkova njoftoi në Telegram se ka diskutuar me Lubinec për çështjet e ofrimit të ndihmës humanitare për qytetarët e të dy vendeve, dhe Avokati i Popullit ukrainas tha para takimit në Turqi se tema kryesore e diskutimit duhet të jetë “kthimi i heronjve tanë” duke iu referuar shkëmbimit të të burgosurve. /Alsat.mk

TË FUNDIT
3 orë
Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen
4 orë
Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal
1 ditë
Rusia heq shenjuesit e kufirit me Estoninë, reagon me urgjencë kreu i NATO
1 ditë
VIDEO/Ukraina hakmerret keq ndaj Rusisë, i shkatërron sistemin raketor që vlen 800 milionë dollarë
2 ditë
Me vlerën prej 275 milionë dollarësh, SHBA përgatit një paketë të re ndihme për Ukrainën

ME TE LEXUARA

1 ditë
VIDEO/Ukraina hakmerret keq ndaj Rusisë, i shkatërron sistemin raketor që vlen 800 milionë dollarë
1 ditë
Rusia heq shenjuesit e kufirit me Estoninë, reagon me urgjencë kreu i NATO
4 orë
Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal
3 orë
Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

LEXO MË SHUMË

ukraine

Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

biden-putin

Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal

anije1

Rusia heq shenjuesit e kufirit me Estoninë, reagon me urgjencë kreu i NATO

raketa

VIDEO/Ukraina hakmerret keq ndaj Rusisë, i shkatërron sistemin raketor që vlen 800 milionë dollarë

shtepia e Bardhe-usa

Me vlerën prej 275 milionë dollarësh, SHBA përgatit një paketë të re ndihme për Ukrainën

Keshilli-i-Sigurimit-OKB

Hungaria, shteti i vetëm i BE-së që votoi kundër rezolutës për Srebrenicën

auto_donald-trump-oval-office1550229304

GJYQI NDAJ TRUMPIT: Tani topi është në fushën e ish-presidentit

erdogan

Erdogan: Alija Izetbegoviç veshi uniformën kur duhej, le të kujtojmë fjalët e tij për Srebrenicën

okb

Maqedonia e Veriut në mesin e 38 vendeve bashkësponsor për rezolutën e gjenocidit në Srebrenicë

INFO

NA NDIQ