Ulen shifrat e personave të prekur nga gripi në Maqedoni, situata shkon drejt përmirësimit

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

11/01/2023

Rënie e lehtë e rasteve me grip stinor te fëmijët. Mjekët thonë se dy ditët e fundit vërejnë një rënie krahasuar me javën e shkuar, ndërsa presin rënie më të theksuar gjatë javës që vjen. Drejtori i Spitalit të fëmijëve në Kozle Besnik Zeqiri thotë se komplikimet më të shpeshta nga gripi janë bronhiti akut dhe bronheoliti, ndërsa mosha më e prekur mbetet ajo nga 0-3 vjeç.

“Dy ditët e fundit dje dhe sot, sikur ka rënë numri i pacientëve të vegjël që vijnë në institucionin tonë. Numri është ndër 150 raste në ditë, do të thotë nga 120-150 raste në ditë sepse javën e kaluar numrat ishin nga 150-200 raste në ditë. Në Spitalin tonë për momentin kurohen 63 fëmijë të cilët fillimisht vijnë në ambulancat tona, me shqetësime kryesore si hundë të zëna apo rrjedhje nga hundët, dhimbje koke dhe kolla e cila është shumë e shprehur si dhe temperaturë shumë të lartë tek më të vegjlit ku vijnë të dehidruar”, tha Besnik Zeqiri, Drejtor i Spitalit në Kozle.

Prindërit ankohen për simptoma të zgjatura te fëmijët, sidomos kollitjes.

TË FUNDIT
20 minuta
IZET MEXHITI: PËR MUA BDI ËSHTË KAPITULL I MBYLLUR!
38 minuta
Qoku: Sa më e dobët BDI-ja, aq më të fortë shqiptarët
60 minuta
Loja s’ka fund! Fronti Europian, përmes Arbër Ademit: Nuk e pranojmë rezultatin në zonën 6
1 orë
Sela: Nuk ka përfunduar rivotimi por nuk mbaruar cirku që u përgatit
2 orë
“Dallëndyshja e kujtesës", rikthehet në Tetovën e Nexhat Pustinës

ME TE LEXUARA

1 ditë
Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni
11 orë
Rezoluta për Srebrenicën/ Dodik: Nëse miratohet rezoluta – fundi i Bosnjës multietnike!
1 ditë
Shqiptarët për në Evropë, maqedonasit për Maqedoninë e tyre!
8 orë
Mickoski: Ahmetit, që më nënvlerësonte, do t’i japë leksione politike
2 ditë
Milloshoski: Pas negociatave me VLEN-in për formimin e qeverisë, do të hapet mundësia për bisedime me ZNAM-in
15 orë
Protestë e të punësuarve të Postës

LEXO MË SHUMË

mexhiti izet

IZET MEXHITI: PËR MUA BDI ËSHTË KAPITULL I MBYLLUR!

Bekim Qoku

Qoku: Sa më e dobët BDI-ja, aq më të fortë shqiptarët

arber ademi

Loja s’ka fund! Fronti Europian, përmes Arbër Ademit: Nuk e pranojmë rezultatin në zonën 6

ziadin sela

Sela: Nuk ka përfunduar rivotimi por nuk mbaruar cirku që u përgatit

emin azemi

“Dallëndyshja e kujtesës”, rikthehet në Tetovën e Nexhat Pustinës

adnan azizi

Azizi: VLEN nga sot ka plus një deputet

VLEN FRONTI

VLEN i merr një deputet Frontit në njësinë 6

fronti evropian

Fronti Evropian ruan deputetin e katërt në njësinë e 5-të zgjedhore

spiunim-bullgari-nato

Kosova, zyrtarisht në agjendën e AP të NATO-s

INFO

NA NDIQ