Ulen shpenzimet e jetesës në mars në krahasim me shkurtin

Iliria News Agency
Iliria News Agency

7 Prill, 2023

Shpenzimet e jetesës dhe çmimet me pakicë në mars janë zvogëluar për 0,1 për qind në krahasim me shkurtin, publikoi sot Enti Shtetëror i Statistikës.

Ulje të indeksit të shpenzieve të jetesës ka tek buka dhe drithrat për 4,7 për qind, qumështi për 4,6 për qind, vaji dhe gjalpi për 2,4 për qind, djathi dhe gjiza për 2,2 për qind, frutat e freskëta dhe të ngrira për 1,2 për qind, peshqit dhe frutat e detit për 0,8 për qind dhe vezët për 0,2 për qind.

Rritje e shpenzimeve të jetesës është shënuar tek perimet e freskëta dhe të ngrira, përveç patateve dhe kulturave të tjera me rrënjë për 8,8 për qind, uji mineral, pijet e gazuara, lëngjet e perimeve dhe frutave për 2,1 për qind, kafeja, çaji, kakao, vera për 0,8 për qind, pijet e forta për 0,7 për qind, mishi, produktet ushqimore, të papërmendura në vend tjetër, birra për 0,6 për qind.

Në krahasim me marsin e vitit të kaluar shpenzimet e jetesës janë rritur për 14,7 për qind, ndërsa çmimet me pakicë për 10,7 për qind.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

grubi opinion

Grubi për “Opinion”: Albin Kurti të merr “mësim” nga Ali Ahmeti

besar-durmishi

Durmishi: Grubi paska ardhur në Tetovë që të mësohet si shtrohet asfalti! (FOTO)

ambulanca shqiperi

Shqipëri, humb jetën në lokal 60-vjeçari nga Maqedonia e Veriut, dyshimet e para

edi rama

Rama i përkrah kërkesat e BE-së për veriun: Shpresoj të përfundoj ky konflikt absurd

borell vjosa osmani vucic macron scholz

Edhe Borrell kërkon zgjedhje: Nëse nuk zbatohen tri kërkesat, do të ketë pasoja serioze

biden rrezohet

VIDEO/ Rrëzohet në tribunë Presidenti i SHBA-së Joe Biden

kiev-naten

Rusia sulmon Kievin me raketa

Rrahim musliu

Arrestohet mërgimtari në Serbi vetëm pse mbante flamurin kuq e zi

shqiptaret maqedoni perfaqesuesja

Tetë shqiptarë në listën e Maqedonisë për ndeshjet e muajit qershor (LISTA)

INFO

NA NDIQ