Ulje e numrit të nxënësve në shkollat fillore dhe të mesme në Maqedoninë e Veriut

Picture of INA
INA

15/05/2023

Në fund të viti të kaluar shkollor 2021/22 është regjistruar ulje e numrit të nxënësve në arsimin fillor dhe të mesëm në Maqedoninë e Veriut, krahasuar me vitin paraprak, transmeton Portalb.mk.

“Në fund të vitit shkollorë 2021/2022, numri i nxënësve në shkollat fillore të rregullta është 184 910, që paraqet ulje për 0.6% krahasuar me vitin e kaluar shkollorë. Në shkollat e mesme të rregullta, numri i nxënësve në fund të vitit shkollorë 2021/2022 është 69 378, që paraqet ulje për 2.5%, krahasuar me vitin e kaluar shkollorë”, raportoi Enti Shtetëror i Statistikave.

Në arsimin fillor në Maqedoninë e Veriut janë të regjistruar gjithsej 184 910 nxënës, ashtu që 118 133 e ndjekin mësimin në gjuhën maqedonase, ndërsa 59 780 në gjuhën shqipe. Në arsimin e mesëm janë 69 378 nxënës gjithsej, ashtu që 49 618 e ndjekin mësimin në gjuhën maqedonase, ndërsa 16 961 në gjuhën shqipe.

TË FUNDIT
10 orë
Agim Krasniqi dhe Sehat Ramadani ekstradohen nga Kosova në Maqedoninë e Veriut
10 orë
Klima e biznesit, DASH kritikon korrupsionin në Maqedoninë e Veriut
10 orë
MPJ jep detaje për shtetasen e Maqedonisë që humbi jetën në Serbi
13 orë
Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur
14 orë
Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

ME TE LEXUARA

10 orë
Agim Krasniqi dhe Sehat Ramadani ekstradohen nga Kosova në Maqedoninë e Veriut
20 orë
Trump merr zyrtarisht nominimin e Republikanëve: Mund t’i ndal të gjitha luftërat me një telefonatë
20 orë
13 zjarre aktive në Maqedoninë e Veriut
20 orë
Aksident i rëndë në Serbi, humb jetën një grua nga Maqedonia e Veriut, familja po kthehej nga Sllovenia
16 orë
Nuk po ruan kush më lopë e dele në Maqedoninë e Veriut

LEXO MË SHUMË

agim krasniqi grupi kondoves

Agim Krasniqi dhe Sehat Ramadani ekstradohen nga Kosova në Maqedoninë e Veriut

DASH departamenti amerikan

Klima e biznesit, DASH kritikon korrupsionin në Maqedoninë e Veriut

aksident serbi

MPJ jep detaje për shtetasen e Maqedonisë që humbi jetën në Serbi

Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur

faton hajrizi

Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

lope

Nuk po ruan kush më lopë e dele në Maqedoninë e Veriut

aksident serbi

Aksident i rëndë në Serbi, humb jetën një grua nga Maqedonia e Veriut, familja po kthehej nga Sllovenia

zjarr

13 zjarre aktive në Maqedoninë e Veriut

trump

Trump merr zyrtarisht nominimin e Republikanëve: Mund t’i ndal të gjitha luftërat me një telefonatë

INFO

NA NDIQ