Ushqimet e vjeshtës që duhet të konsumoni për gjallërinë e lëkurës

INA
INA

19/10/2023

Pas temperaturave të larta të verës dhe ekspozimit të madh në diell, lëkura ka nevojë të rimëkëmbet.

Dëmet e shkaktuara nga dielli dhe larja e tepërt por edhe dehidratimi janë plotësisht të rikuperueshme falë ndryshimit në stilin e jetesës duke iu përshtatur stinës por edhe larmisë në ushqyerje.

Regjimi ushqimor është hapi më i rëndësishëm për lëkurën e fytyrës.

6 ushqimet më të mira për lëkurën që mund t’i hani në vjeshtë

Patatja e ëmbël

Patatja e ëmbël është një zhardhok shumë i rëndësishëm për shëndetin. Ajo është e pasur me vitaminat A dhe C të cilat jo vetëm pengojnë puçrrat dhe aknet por edhe ushqejnë fytyrën dhe e mbrojnë atë

Panxhari

Panxhari është një burim shumë i pasur i anthocianinës, një antioksidant i fuqishëm që eliminon inflamacionin në lëkurë dhe ngadalëson procesin e plakjes.

Konsumi i rregullt i panxharit ndihmon edhe në parandalimin e rrudhave.

Mollët

Mollët janë shumë të pasura me fibër dhe vitaminë C. Kjo e fundit ndihmon në tonifikimin dhe hidratimin e lëkurës.

Ajo mbron qelizat e lëkurës dhe përmirëson paraqitjen e jashtme duke penguar shfaqjen e rrudhave.

Barishtet e egra

Barishtet e egra janë shumë të pasura me vitaminën E. Kjo ruan nivelin e lagështisë në lëkurë dhe mbron vajrat esencialë të saj të cilat pengojnë dëmtimet e shkaktuara prej radikaleve të lira.

Farat e kungullit

Farat e kungullit janë shumë të pasura me zink. Ky mineral është thelbësor për formimin e qelizave të reja por edhe për prodhimin e kolagjenit kaq të nevojshëm për lëkurën.

Kungulli i verdhë

Kungulli dhe kungulleshkat janë të pasura me beta karoten. Kjo e fundit ndihmon në normalizimin e prodhimit të yndyrës në lëkurë por edhe pengon aknet dhe inflamacionin.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

prostate_ultrasound

Prostata, problemet dhe trajtimi

Karrota

Aleati i shkëlqyer në luftën kundër erës së keqe të gojës

pesha

Ilaçet që përdoren për humbje të peshës mund ta ulin rrezikun për kancerin e zorrëve

rexhail ramadani

Mjeku shqiptar nga Kumanova tregon pse iku për Gjermani

fruthi

Rumania shpall epidemi të fruthit

Karrota

Nëse vuani nga anemia, këto janë lëngjet që duhet të konsumoni

nyje

Pse dhembin këto pjesë të trupit në këtë periudhë

lodhje gjume plogeshti

Arsyet se pse flini më shumë se 8 orë

duart dridhje

Cilat janë sëmundjet autoimune?

INFO

NA NDIQ