Ushqimet që duhen shmangur nëse keni kolesterol të lartë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

28/02/2023

Mëlçia jonë prodhon kolesterol natyral që na nevojitet për të ruajtur shëndetin, ndërsa i gjithë kolesteroli i tepërt në trup vjen kryesisht nga ushqimet shtazore.

Kardiologu Nick West thotë se ndërsa sasia e kolesterolit që qarkullon në gjak përcaktohet gjenetikisht, ndikimi i dietës nuk duhet nënvlerësuar. Siç zbulohet nga portali The Healthy, ka disa ushqime që njerëzit me kolesterol të lartë duhet t’i përjashtojnë nga dieta e tyre e përditshme.

Ushqimet që duhen shmangur nëse keni kolesterol të lartë përfshijnë:

ushqim i skuqur

gjalpë

djathë

ëmbëlsirat e pjekura

vaj kokosi

viçi

mish i përpunuar

Siç shpjegon West, këto ushqime përmbajnë sasi të larta të yndyrave, vajrave dhe sheqernave të rafinuara, të cilat janë të rrezikshme për njerëzit me kolesterol të ngritur dhe për këtë arsye duhen shmangur ose të paktën minimizuar.

TË FUNDIT
6 orë
Instagram njofton veçorinë e re që do të shpërndahet te përdoruesit në mbarë botën
4 ditë
Fronti Europian sërish me akuza ndaj VLEN për pjesëmarrjen në Qeveri
6 ditë
Aksident në rrugën Gostivar-Ohër, automjeti godet një ari
3 javë
Tare flet për të ardhmen e tij
1 muaj
Siljanovska nga Vatikani: Nuk do të takohem me presidentin e Bullgarisë

ME TE LEXUARA

6 orë
Instagram njofton veçorinë e re që do të shpërndahet te përdoruesit në mbarë botën

LEXO MË SHUMË

instagram

Instagram njofton veçorinë e re që do të shpërndahet te përdoruesit në mbarë botën

fronti evropian

Fronti Europian sërish me akuza ndaj VLEN për pjesëmarrjen në Qeveri

policia-maqedonise-598x330

Aksident në rrugën Gostivar-Ohër, automjeti godet një ari

igli

Tare flet për të ardhmen e tij

gordana-siljanovska-1392x899

Siljanovska nga Vatikani: Nuk do të takohem me presidentin e Bullgarisë

KSHZ

KSHZ shpalli rezultatet e para nga rivotimet, ja si u votua në njësitë 5 dhe 6

dardha

Humbni peshë duke ngrënë dardha

Kiara tito

Kiara e mbajti 9 muaj në bark, por duket se Luna Mari është kryekëput si babi Luizi! (Foto)

Polici-a-2-750x430

Ky është i riu nga Tetova që vdiq sot duke bërë dush (FOTO)

INFO

NA NDIQ