Ushqimet që duhet dhe s’duhet të konsumoni gjatë të nxehtit

INA
INA

25/07/2023

Ekspertët thonë se të siguroheni që jeni të hidratuar siç duhet dhe që trupi juaj ka energji të mjaftueshme është thelbësore për të iu ndihmuar të përballoni ndikimin fizik të nxehtësisë ekstreme.

Mos hani vakte të mëdha e të rënda

Tretja krijon nxehtësi, dhe konsumimi i sasive të mëdha të ushqimeve të pasura mund të jetë e vështirë për trupin ti tretë, tha Leigh A. Frame, drejtor i mjekësisë integrative në Universitetin George Washington.

“Nëse jeni duke luftuar për të tretur ushqimin, trupi juaj në fakt po krijon më shumë nxehtësi”, shkruan Washington Post.

Ngrënia e një vakti të rëndë kur është me të vërtetë nxehtë mund t’ju bëjë gjithashtu të ndiheni më të plogësht dhe të lodhur sepse trupi juaj po përpiqet të bëjë shumë punë përnjëherë. Në vend të kësaj, ekspertët rekomandojnë të hani më shpesh vakte më të lehta gjatë gjithë ditës dhe të përqendroheni në ushqimet hidratuese që mund të jenë më të lehta për t’u tretur, si trangujt dhe shalqiri. Këto dyja do të ju bëjnë të ndjeheni më energjik dhe të mos ndjeni plogështi gjatë ditëve të nxehta.

Sasia e madhe e kafeinës është e keqe për ditët e nxehta

Pijet me sasi të mëdha kafeine, si pijet energjike, mund të jenë dehidruese sepse ju bëjnë të urinoni më shumë. Kjo varet edhe nga sasia e kafeinës në to. Për shembull, sasia e kafeinës në një filxhan kafeje nuk është aq e madhe.

Ushqimet dhe pijet e ftohta në akull po konsiderohen të jenë zgjidhja nga ekspertët. Ftohja në një ditë të nxehtë me akullore ose një pije të akullt mund t’ju japë lehtësim të përkohshëm.

Por edhe konsumimi i shumë ushqimeve apo pijeve të ftohta në një ditë të vetme mund të ulë temperaturën tuaj thelbësore. Trupi juaj mund të përgjigjet duke u përpjekur të ngrohet përsëri, gjë që mund të shterojë energjinë tuaj dhe t’ju bëjë të ndiheni më të ngrohtë në afat të gjatë. Përveç kësaj, shumica e akulloreve përmbajnë bulmet, gjë që mund të jetë e vështirë për shumë njerëz për t’u tretur.

Hani fruta dhe perime

Ushqimi mund të jetë një burim i madh hidratimi. Ndryshe nga ushqimet e përpunuara, të cilat zakonisht nuk përmbajnë shumë ujë dhe mund të jenë më të vështira për t’u tretur, shumë fruta dhe perime janë plot me ujë dhe ushqim.

Ekspertët rekomandojnë ngrënien e prodhimeve me përmbajtje të lartë uji, si manaferrat, shalqiri, trangujt, domatet, selino dhe specat. Ndërsa sallata e gjelbër dihet se përmban shumë ujë, disa “të gjelbra” më të errëta si kale dhe spinaqi mund të jenë gjithashtu hidratuese.

Këto ushqime kanë përfitimin e shtuar që nuk kanë nevojë të gatuhen, kështu që ju mund të reduktoni sasinë e nxehtësisë që gjenerohet brenda shtëpisë suaj.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

lodhje gjume plogeshti

Arsyet se pse flini më shumë se 8 orë

duart dridhje

Cilat janë sëmundjet autoimune?

stresi_zemra

Revolucion në kardiologji! Inteligjenca artificiale mund të parashikojë infarktet e zemrës

ko rosvera

Tabletat e njejta, në Gjermani 5 euro, në Maqedoni 15 euro

dhimbje_barku

Keni probleme me metabolizmin? Kirurgu i njohur britanez ju vjen në ndihmë

caji-600x360

Çaji më i mirë me sheqer apo pa sheqer?

hiv sida

A trajtojnë ilaçet bimore infeksionin HIV?

fatmir mexhiti

Mexhiti: Mbretëria e Bashkuar do të ofrojë mbështetje për ndërtimin e një qendre të re klinike

lodhje gjume plogeshti

Lodhja juaj mund të jetë shenjë e anemisë, këto ushqime të pasura me hekur mund të ndihmojnë

INFO

NA NDIQ