Ushqimet që duhet me patjetër t’i shmangni në mëngjes, paralajmëron gastroenterologu

INA
INA

25/02/2024

Ekspertët gjithmonë theksojnë rëndësinë e vaktit tuaj të parë të ditës.

Vakti i mëngjesit prish agjërimin tuaj gjatë natës, kështu që është burimi juaj i parë i glukozës që nevojitet për të rritur nivelet e energjisë dhe vigjilencën tuaj, shkruan Express.co.uk.

Një gastroenterolog ka paralajmëruar se zgjedhjet tuaja për vaktin e mëngjesit mund të kenë implikime përtej niveleve tuaja të energjisë.

Dr. Saurabh Sethi, një gastroenterolog i certifikuar ka treguar përmes një video në TikTok se cilat ushqime duhet të shmangni për mëngjes.

Proshutë

Arsyeja pse duhet të shmangni proshutën është sepse është shumë e përpunuar, plot me yndyrna dhe nitrate të pashëndetshme, paralajmëroi mjeku.

Drithëra për mëngjes dhe granolat

Drithërat e mëngjesit mund të jenë problemi më i dukshëm, pasi granolat mund të përmbajnë disa përbërës të shëndetshëm si fruta, arra dhe fara.

Në disa raste, lloji i vajit të përdorur në granola është kokosi, i cili mund të çojë në nivele më të larta të kolesterolit.

Petullat

Ngjashëm me drithërat e mëngjesit, gastroenterologu paralajmëroi se petullat shpesh janë të mbushura me sheqer, duke i bërë ato një opsion të keq për mëngjes.

Nëse keni nevojë për frymëzim për një mëngjes të shëndetshëm, mjeku zbuloi se e preferon të një omëletë me perime dhe bukë së bashku me kafe ose çaj pa sheqer. /Telegrafi/

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

trupi njeriut organet

Këto janë 6 organet e trupit pa të cilat mund të jetojë njeriu

kripa kryp

Studimet e tregojnë: Marrja e lartë e kripës lidhet me kancerin e stomakut

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Çdo muaj nga 12 infermiere ikin nga Maqedonia e Veriut

matje

Një hartë e re e krenarisë mesatare mashkullore ka dalë! Ne askund nuk jemi

shtatzan

Ilaçi për humbjen e peshës mund të rrisë ndjeshëm ovulimin (FOTO)

Arra

Pesë lloje të ushqimeve që ulin nivelin e sheqerit në gjak

KAFE

A është më mirë të pini kafe të nxehtë apo të ftohtë?

qepe

Nëse hani një qepë në ditë

melqia

“Mini mëlçitë”, kura eksperimentale që mund të shpëtojë pacientët

INFO

NA NDIQ