Ushtarët e Nigerit deklarojnë grusht shteti në televizionin kombëtar

INA
INA

27/07/2023

Ushtarët në shtetin e Afrikës Perëndimore të Nigerit kanë njoftuar një grusht shteti në televizionin kombëtar.

Ata thanë se kishin “shpërbërë” kushtetutën, pezulluan të gjitha institucionet dhe mbyllën kufijtë e vendit, shkruan BBC, përcjell Telegrafi.

Presidenti i Nigerit, Mohamed Bazoum është mbajtur nga trupat e gardës presidenciale që nga orët e para të së mërkurës.

Atij iu premtua “mbështetja e palëkundur” e Uashingtonit në një telefonatë nga Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres tha gjithashtu se ai kishte folur me presidentin dhe ofroi mbështetjen e plotë të OKB-së.

Bazoum është një aleat kryesor perëndimor në luftën kundër militantëve islamikë në Afrikën Perëndimore.

Dy vende fqinje, Mali dhe Burkina Faso, kanë përjetuar grusht shteti të shkaktuar nga kryengritjet xhihadiste në vitet e fundit.

Në të dy vendet, udhëheqësit e rinj ushtarakë kanë rënë në konflikt me Francën, ish-fuqinë koloniale, e cila gjithashtu më parë sundonte Nigerin. /Telegrafi/

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kisinger

“Profecitë” më të fundit të KISSINGER-it: Nga kaosi në Lindjen e Mesme në një shans për paqe në Ukrainë

Interpol

Gjuetarët e krimit: ç’ka ndodhur me Interpolin në 100 vjet ekzistencë?

gaza palestina izrael

S’ka vazhdim të armëpushimit, rinisin sulmet mes Hamasit dhe Izraelit – raportohet për 6 palestinezë të vrarë

kisinger

Ndërroi jetë diplomati i njohur amerikan, Henry Kissinger

ruse

Pasoja për një rus që shkroi “Jo luftës” në dëborë

Gaza

Zgjatet armëpushimi në Gazë

ukraine-sulm-2

Rusia sulmon me dronë dhe raketa Ukrainën

biden

A po ndryshon qëndrim SHBA për luftën në Gaza? Biden ‘mesazh’ të fortë Izraelit

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Raportohet për helmimin e gruas së udhëheqësit të inteligjencës së Ukrainës

INFO

NA NDIQ