Ushtarët e Vagnerit i bashkohen liderit çeçen

ina-online
ina-online

30/10/2023

Më shumë se 170 ish-luftëtarë të grupit ushtarak paramilitar Vagner janë bashkuar me forcat speciale çeçene Akhmat. Kjo u bë e ditur nga kreu i çeçenëve Ramzan Kadyrov.

“Ish-luftëtarët e PVK “Vagner” kalojnë në njësinë speciale elitare “AHMAT”. Në grupin e radhës që shprehu dëshirën për të vazhduar shërbimin në radhët e njësisë sonë, janë më shumë se 170 ushtarë që kanë përvojë shumëvjeçare në operacione luftarake si në territorin e Donbass dhe Ukrainës, ashtu edhe në pikat e tjera të nxehta”, shkruan Kadyrov në kanalin e tij Telegram.

Kreu i Çeçenisë shprehu besimin se ish-përfaqësuesit e tjerë të Vagner do të ndjekin shembullin e shokëve të tyre dhe do të bashkohen në radhët e forcave speciale Akhmat.

Komandanti i forcave speciale të Akhmat, Apti Alaudinov, i tha RIA Novosti të shtunën se ish-punonjësit e Grupit Vagner po transferohen në njësitë e Akhmat dhe po mbërrijnë në zonën SVO. Sipas tij, kjo ka ndodhur edhe më parë, por tani “ka filluar rimbushja masive”.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ukraine

Rusia ka humbur 338,820 trupa në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit

Gaza

G7: Nevojitet veprim urgjent për të minimizuar humbjet civile në Gaza

biden-trump

Biden: Nuk jam i sigurt nëse do të kandidoja përsërsi, nëse Trump nuk do të ishte në garë

Putin

Putin mbërrin në Emiratet e Bashkuara Arabe

Zelenski

Ambasadorja e Ukrainës tregon arsyet pse Zelensky nuk iu drejtua Kongresit amerikan

europa_flamujt

Samiti BE-Kinë përballet me pengesa të mëdha

grat me te fuqishme

Forbes publikon listën e femrave më të fuqishme në botë, kryeson Ursula von der Leyen

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Rusia gjatë natës ka lëshuar 48 drone mbi Ukrainë, rrëzohen 41

JIM townsend

Townsend: Nuk mendoj se do ketë shpërthim lufte në Ballkan

INFO

NA NDIQ