Ushtria amerikane sulmon dy objekte iraniane në Sirinë lindore

INA
INA

27/10/2023

Shtetet e Bashkuara të Amerikës thonë se kanë goditur dy objekte në Sirinë lindore, duke pretenduar se ato janë përdorur nga forcat iraniane dhe grupet e lidhura me to.

Në një deklaratë, Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin tha se “sulmet precize të vetëmbrojtjes” u kryen për të mbrojtur personelin amerikan në Irak dhe Siri dhe ishin në përgjigje të sulmeve të fundit nga grupet e milicisë të mbështetur nga Irani, shkruan BBC, transmeton Klan Kosova.

“Këto sulme të mbështetura nga Irani kundër forcave amerikane janë të papranueshme dhe duhet të ndalen. Irani dëshiron të fshehë dorën e tij dhe të mohojë rolin e tij në këto sulme kundër forcave tona. Ne nuk do t’i lejojmë,” tha ai, duke shtuar se ata do të marrin masa të mëtejshme nëse sulmet nga “veglat e Iranit” kundër forcave amerikane vazhdojnë.

Sulmet e ShBA-së ishin “të ndara dhe të dallueshme nga konflikti i vazhdueshëm midis Izraelit dhe Hamasit dhe nuk përbëjnë një ndryshim në qasjen tonë”.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kisinger

“Profecitë” më të fundit të KISSINGER-it: Nga kaosi në Lindjen e Mesme në një shans për paqe në Ukrainë

Interpol

Gjuetarët e krimit: ç’ka ndodhur me Interpolin në 100 vjet ekzistencë?

gaza palestina izrael

S’ka vazhdim të armëpushimit, rinisin sulmet mes Hamasit dhe Izraelit – raportohet për 6 palestinezë të vrarë

kisinger

Ndërroi jetë diplomati i njohur amerikan, Henry Kissinger

ruse

Pasoja për një rus që shkroi “Jo luftës” në dëborë

Gaza

Zgjatet armëpushimi në Gazë

ukraine-sulm-2

Rusia sulmon me dronë dhe raketa Ukrainën

biden

A po ndryshon qëndrim SHBA për luftën në Gaza? Biden ‘mesazh’ të fortë Izraelit

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Raportohet për helmimin e gruas së udhëheqësit të inteligjencës së Ukrainës

INFO

NA NDIQ