Ushtria e Maqedonisë ka më pak gra ushtare profesioniste në krahasim me vendet e rajonit

Picture of ina-online
ina-online

13/04/2024

Portali Rrjeti Ballkanik i Sigurisë njoftoi sot se, sipas raportit të titulluar “Gratë në Sistemin e Sigurisë 2024”, të përgatitur nga Balkan Defense Monitor, Ushtria e Serbisë ka numrin më të madh të grave në mesin e ushtarëve profesionistë në rajon, duke përbërë 18% të forcave aktive.

Mali i Zi renditet në vendin e dytë me 16%, ndjekur nga Kroacia me 14% të grave në ushtri, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Raporti gjithashtu vë në dukje se Shqipëria ka arritur standardin e NATO-s prej 15% gra në numrin total të forcave të armatosura. Në Shqipëri, 21% e oficerëve dhe 13.5% e nënoficerëve janë gra.

Ndërkaq, në Bosnje-Hercegovinë, gratë përbëjnë 12% të ushtarëve profesionistë, ndërsa në Shqipëri kjo përqindje është 11%.

Ushtria e Maqedonisë së Veriut ka një numër shumë të lartë të grave në korpusin e oficerëve – 20%. Në nënoficerët janë 13% gra dhe nga gjithsej 35 kadetë të pranuar në Akademinë Ushtarake, 14 prej tyre janë vajza.

Megjithatë, raporti thekson se ka sfida në përfaqësimin joadekuat etnik dhe gjinor në forcat e armatosura të Maqedonisë së Veriut. Kritikët e përshkruajnë si problematikë faktin se numri i femrave shqiptare në Ushtrinë e Maqedonisë së Veriut nuk reflekton plotësisht strukturën etnike të shoqërisë, duke theksuar se vetëm 1.6% e ushtarëve profesionistë i përkasin komunitetit kombëtar shqiptar.

Megjithatë, raporti identifikon edhe sfida, si përfaqësimin joadekuat etnik dhe gjinor në forcat e armatosura të disa vendeve. Në Bosnje-Hercegovinë, për shembull, ndodhi një rast ku disa boshnjakë u ndalohej të mbanin hixhabin kur ishin me uniformë. Ministri i Mbrojtjes propozoi që grave fetare në ushtri të lejohej të mbanin shami që do të ishin “të të njëjtit material dhe ngjyrë si uniforma”, pas një padie për diskriminim nga ushtarja profesioniste Emela Mujanoviç.

TË FUNDIT
4 orë
Aksioni i Policisë në veri, u konfiskuan rreth 75 milionë dinarë, 1.6 milion euro, dollarë e franga
4 orë
Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin "pro" BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër "ata janë të kapura"
5 orë
“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit
5 orë
Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar
7 orë
Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

ME TE LEXUARA

1 ditë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
13 orë
Zejdi zbulon se çfarë janë podrumet e kuqe që i përmendi Ali Ahmeti
9 orë
Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor
19 orë
Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it
13 orë
Ndryshimet kushtetuese, Kasami: Për vullnetin e VMRO-së, duhet ta pyesni VMRO-në
9 orë
VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat
19 orë
Mot me vranësira të ndryshueshme me reshje të kohëpaskohshme të shiut, pasdite kushte për mot të ligë të shkurtër

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2024-05-20-23-16-19-497_com.facebook.katana-edit

Aksioni i Policisë në veri, u konfiskuan rreth 75 milionë dinarë, 1.6 milion euro, dollarë e franga

IMG_2237

Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin “pro” BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër “ata janë të kapura”

Screenshot_2024-05-20-22-03-17-614_com.android.chrome-edit

“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit

kastriot-rexhepi

Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar

Mijallkov Sasho

Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

izet mexhiti

Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

zejdi tubim

VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat

GJYKATA

Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor

mijallkov

Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten

INFO

NA NDIQ