Ushtria e Maqedonisë në mesin e dhjetë ushtrive më të dobëta në botë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

26/01/2022

Raporti i fundit i “Global Firepower” tregon se Ushtria e Maqedonisë së Veriut është në vendin e 134, nga gjithsej 140 shtete të botës.

Indeksi i “Global Firepower” (uebfaqe e statistikave) i radhit ushtritë e 140 vendeve të botës çdo vit. Ndërsa edhe në rezultatet e vitit 2022, të cilat bazohen në shumë faktor lidhur me mbrojtjen dhe ofensivën e ushtrive, Ushtria e RMV-së është në dhjetë ushtritë më të dobëta në botë, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Sipas të dhënave, Serbia ka ushtrinë më të fuqishme nga vendet e ish-Jugosllavisë, si një vit më parë, dhe është para Kroacisë për nga fuqia e ushtrisë.

Serbia në vitin 2022 renditet e 61-ta nga 140 shtete, ndërsa Kroacia është një vend pas, në vendin e 62-të.

Fakt është se Serbia në vitet e fundit po armatoset intensivisht dhe po rrit buxhetin ushtarak me 40% në vit, thekson gazeta kroate, duke theksuar se në vitin 2017, Kroacia ishte e 68-ta dhe Serbia e 89-ta.

Nga vendet e ish-Jugosllavisë, pas Serbisë dhe Kroacisë, renditet Sllovenia për nga fuqia ushtarake, në vendin e 86-të, BeH në vendin e 123-të, ndërsa Mali i Zi nuk është fare në këtë listë, megjithëse ka ushtri.

Deri tani ushtria më e fuqishme në Ballkan është e Greqisë, e cila renditet e 27-ta në botë, Bullgaria renditet e 67-ta ndërsa Shqipëria renditet e 115-ta.

Sipas kësaj liste, vendi me ushtrinë në botë është SHBA, e pasuar nga Rusia, Kina, India dhe Japonia.

TË FUNDIT
11 orë
VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e "kulaçit" qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve
11 orë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)
11 orë
Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë
11 orë
Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre
12 orë
Fronti Evropian parashtron ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

ME TE LEXUARA

12 orë
Politikani britanik: Aleatët të konsultohen për të avancuar statusin e Kosovës në NATO
24 orë
VIDEO/Ukraina hakmerret keq ndaj Rusisë, i shkatërron sistemin raketor që vlen 800 milionë dollarë
21 orë
Australiani kapet në Ohër për grabitje
12 orë
Kampionia shqiptare: Dua të bëhem Mbretëresha e shahut në botë (VIDEO)
23 orë
BE: Nuk ka plan B për Maqedoninë, gjashtë muajt e ardhshëm janë vendimtare për Ndryshimet Kushtetuese…
18 orë
Paga mesatare për muajin mars është 40.496 denarë
12 orë
Festohet ditëlindja e “shokut Tito” në Maqedoni, prezantuan edhe shqiptarë!
23 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut

LEXO MË SHUMË

vmro vlen negociata

VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e “kulaçit” qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve

makine elektrike studentet

Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

nano ruzin

Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë

Drejtesi gjyqi prokurori

Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre

fronti evropian

Fronti Evropian parashtron ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

digital sherbime digjitale

Ekspertët, digjitalizimi në Maqedoni është i domosdoshëm jo vetëm për anëtarësim në BE, por edhe për zhvillimin ekonomik

nena nga sllupcani

Ditën kur mbushi 17 vite granata ia mori jetën Jonuz Zymberit (VIDEO)

ismail jahoski jaoski ali ahmeti

Kompania e deputetit të BDI-së me 35 milionë euro nga tenderët e fituar nga shteti (FOTO)

tito josip broz

Festohet ditëlindja e “shokut Tito” në Maqedoni, prezantuan edhe shqiptarë!

INFO

NA NDIQ