Ushtria e Ukrainës: Që nga fillimi i luftës janë vrarë 156,990 ushtarë rus

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

10/03/2023

Forcat e Armatosura të Ukrainës thonë se nga 24 shkurt 2022 dhe deri sot, kanë vrarë rreth 156,990 ushtarë rus, përfshirë 870 ushtarë gjatë ditës së kaluar.

Kështu thuhet në raportin e Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës të publikuar në Facebook.

Sipas Agjencisë së Lajmeve të Ukrainës Ukrinform, trupat ukrainase shkatërruan 3,448 (+7 gjatë ditës së kaluar) tanke të armikut, 6,742 (+6) automjete të blinduara të personelit, 2,475 (+10) sisteme artilerie, 491 (+3) MLRS, 256 (+2) sisteme të mbrojtjes ajrore , 304 (+1) avionë, 289 helikopterë, 2,107 (+9) UAV operative-taktike, 907 (+34) raketa lundrimi, 18 anije/varka, 5,337 (+6) automjete dhe depozita karburanti, 240 (+3) speciale njësitë e pajisjeve.

Përdryshe, trupat ruse vazhdojnë të përpiqen të rrethojnë qytetin e Bakhmut. Pushtuesit përqendrojnë përpjekjet e tyre kryesore në kryerjen e operacioneve sulmuese në drejtimet Kupyansk, Lyman, Bakhmut, Avdiivka dhe Shakhtarsk.

Gjatë ditës së kaluar, Forcat e Armatosura të Ukrainës zmbrapsën 102 sulme në këto drejtime.

TË FUNDIT
1 ditë
A është e mundur që ‘Simpsons’ parashikuan kandidaturën e Kamala Harris? Ky është një episod nga viti 2000
2 ditë
Vëllai i Biden, Frank tregon arsyet se pse presidenti amerikan hoqi dorë nga kandidatura e zgjedhjeve të 2024-së
2 ditë
Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave
2 ditë
Mori mbështetjen e Biden si kandidate për Presidente, Harris: Ne do të fitojmë!
2 ditë
Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!

ME TE LEXUARA

1 ditë
A është e mundur që ‘Simpsons’ parashikuan kandidaturën e Kamala Harris? Ky është një episod nga viti 2000

LEXO MË SHUMË

Kamala Harris 2

A është e mundur që ‘Simpsons’ parashikuan kandidaturën e Kamala Harris? Ky është një episod nga viti 2000

Biden

Vëllai i Biden, Frank tregon arsyet se pse presidenti amerikan hoqi dorë nga kandidatura e zgjedhjeve të 2024-së

Kamala Harris 2

Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave

Kamala Harris

Mori mbështetjen e Biden si kandidate për Presidente, Harris: Ne do të fitojmë!

vullnet poshka biden

Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!

Biden

CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President

Biden

Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale

Kamala Harris 2

Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara

BIDEN TRUMP

Republikanët flasin për zëvendësuesin e mundshëm të presidentit Biden në zgjedhje

INFO

NA NDIQ