Ushtria izraelite thotë se ka rimarrë kontrollin e të gjitha komuniteteve përreth Gazës

Picture of INA
INA

09/10/2023

Nuk ka luftime midis trupave të Forcave të Mbrojtjes të Izraelit (FMI) dhe Hamasit brenda Izraelit, dhe FMI ka rimarrë kontrollin e të gjitha komuniteteve rreth Rripit të Gazës, u tha gazetarëve të hënën në mëngjes zëdhënësi i FMI, kundëradmirali Daniel Hagari.

Njoftimi vjen më shumë se 48 orë pasi Hamasi nisi një sulm të befasishëm me mijëra raketa dhe dërgoi luftëtarë përtej kufirit në një inkursion të ngjashëm të cilin Izraeli nuk e ka parë që nga Lufta e Pavarësisë e vitit 1948, shkruan cnn, transmeton KosovaPress.

Ushtria izraelite thotë se ka rimarrë kontrollin e të gjitha komuniteteve rreth Gazës, më shumë se 48 orë pasi Hamasi nisi një sulm të papritur në të cilin u vranë më shumë se 700 njerëz.

Videot tregojnë tmerrin në terren, duke përfshirë një sulm në një festival muzikor ku shpëtimtarët izraelitë thonë se gjetën 260 njerëz të vdekur. Video të tjera tregojnë civilët izraelitë të marrë peng. Hamasi pretendon se po mban më shumë se 100 pengje, duke përfshirë oficerë të ushtrisë izraelite.

Izraeli ka goditur Gazën me sulme ajrore dhe zyrtarisht i ka shpallur luftë Hamasit të dielën. Më shumë se 400 palestinezë kanë vdekur, sipas Ministrisë së Shëndetësisë në Gaza, dhe kujdesi mjekësor është komplikuar nga ndërprerja e energjisë nga Izraeli në territor.

TË FUNDIT
9 orë
Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite
3 ditë
Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!
5 ditë
REL: Borrell rekomandon heqjen e masave të BE-së ndaj Kosovës
5 ditë
​Një infeksion bakterial vdekjeprurës trondit Japoninë
5 ditë
Temperatura ekstreme 50 gradë C, mbi 550 pelegrinë ndërrojnë jetë në Mekë

ME TE LEXUARA

9 orë
Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite

LEXO MË SHUMË

haxh-meke

Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite

Mark Rutte

Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!

Borell

REL: Borrell rekomandon heqjen e masave të BE-së ndaj Kosovës

korona-virusi

​Një infeksion bakterial vdekjeprurës trondit Japoninë

haxh-meke

Temperatura ekstreme 50 gradë C, mbi 550 pelegrinë ndërrojnë jetë në Mekë

raketa-berthamore

Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO, vendet e tjera dhe Rusia?

Stoltenberg

Stoltenberg: Kina duhet të paguajë për mbështetjen e luftës së Putinit

Ursula Von der Leyen

The Guardian: Von der Leyen në rrugën e duhur për një mandat të dytë në krye të KE

Putin

Putin shkarkon zv.ministrat e Mbrojtjes të Rusisë, emëron kushërirën e tij (FOTO)

INFO

NA NDIQ