Ushtria izraelite thotë se të paktën 245 pengje të marra më 7 tetor po mbahen në Gaza

INA
INA

31/10/2023

Zëdhënësi i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit, Daniel Hagari thotë se ushtria deri më tani ka njoftuar familjet e 240 pengjeve se të dashurit e tyre mbahen në Rripin e Gazës, duke rritur numrin e personave të konfirmuar që u rrëmbyen më 7 tetor në të paktën 245.

Ai thotë se numri nuk është përfundimtar pasi ushtria heton informacione të reja, raporton The Times of Izrael.

Numri nuk përfshin katër pengje të liruara, nëna dhe vajzat Judith dhe Natalie Ra’anan, dhe gratë e moshuara Yocheved Lifshitz dhe Nurit Cooper ose Ori Megidish, i cili u shpëtua nga IDF të dielën mbrëma.

Ka ende dhjetëra të tjerë të zhdukur, fati i të cilëve nuk dihet aktualisht.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bora gjermani dimri

Gjermania paralizohet nga reshjet e dëborës, pezullohen qindra fluturime. Në Bavari u regjistrua sasia rekord prej vitit 1933

policia-franceze-france

Sulm në Paris me thikë e çekan: Një person i vdekur, dy të plagosur

spitali - Gaza

Dita e 57 e LUFTËS! Më shumë se 15 mijë viktima në Gaza, Hamas “breshëri raketash” në Tel Aviv, Izraeli: Nuk ka armëpushim

gaza palestina izrael

IDF ka krijuar “mekanizmin e dekonfliktit” të Gazës me kërkesë të SHBA

erdogan-putin

Rivalitet mes Turqisë dhe Rusisë në Azinë Qendrore

gaza palestina izrael

Ushtria izraelite njofton se ka goditur 400 objektiva në Gaza në 24 orët e fundit

trump-6-1

“Nuk ka imunitet nga akuzat penale”, Gjykatësja rrëzon pretendimin e ish-Presidentit Trump

taliban

Më shumë se 400 persona u ndëshkuan me sheriat në Afganistan

bore aeroporte

Acari ‘pushton’ Europën, anulohen qindra udhëtime në këtë vend

INFO

NA NDIQ