Ushtria serbe në Bosnjë, eksperti zbulon planin: Çka pritet të ndodhë në gusht-shtator

Picture of ina-online
ina-online

08/07/2024

Eksperti i Sigurisë, Drizan Shala, përmes një lidhje në Euronews Albania, ka folur mbi parakalimin e ushtrisë Serbe në Bosnjë-Hercegovinë (Në Republikën Sërpska), pa marrë leje nga autoritetet federale.

Shala është shprehur se ky veprim do e thellojë ndarjen mes pjesës federale të Bosnjës dhe Republikës Sërpska.

Ai tha gjithashtu se prezenca e ushtrisë serbe në Bosnjë është një mesazh se ata do të luftojnë për të shkëputur nga ky shtet Republikën Sërpska.

Sipas Shalës, tensionet pritet të përshkallëzohen edhe më tej në periudhën gusht-shtator, ku është planifikuar një aktivitet policor, ku do të ftohet edhe xhandarmëria e Serbisë.

“Tani çështjet po bëhen shumë më komplekse, pasi ministri i Mbrojtjes së Bosnjë Hercegovinës padyshim do të tentojë të bëjë marrë veprime konkrete sa i përket çështjes së zbulimit se si kanë hyrë në territorin e Bosnjës, në Republikën Sërpska, por kjo do i thellojë ndarjet mes pjesës Federale dhe Republikës Sërpska, ku dihet që tensionet tani që nga qershori i vitit të kaluar jënë në formësim e sipër, nga deklarimet e Dodik për shkëputjen dhe për ndryshim të marrëveshjes së Dejtonit.

Dhe prezenca e ushtrisë së Serbisë në formatin e kadetëve është treguese e një filozofie që populli serb në Republikën Sërpska janë të rinj dhe ne do të luftojmë me të rinjtë tanë nga Beogradi që edhe këtë pjesë të territorit tonë do e marrim.

Raste të tilla ne do i shohim edhe në vazhdim. Republika Sërpska ka parashikuar që në gusht-shtator të ketë një aktivitet policor ku do të ftohet edhe xhandarmëria e Serbisë, çka do i përshkallëzojë tensionet”, tha Shala.

TË FUNDIT
4 orë
Kryeministri i Malit të Zi propozon hyrjen e partive proruse në qeveri
6 orë
Opozita serbe – qeverisë së Vuçiqit: Vendosni sanksione kundër Rusisë, njihni Kosovën shtet
21 orë
Emërohet pasardhësi i Escobarit, kush është diplomati Kasanof
1 ditë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona
2 ditë
Rrëmbehet një fëmijë i mitur nga Presheva, dyshohet një shtetas i Kosovës

ME TE LEXUARA

21 orë
Emërohet pasardhësi i Escobarit, kush është diplomati Kasanof
6 orë
Opozita serbe – qeverisë së Vuçiqit: Vendosni sanksione kundër Rusisë, njihni Kosovën shtet
4 orë
Kryeministri i Malit të Zi propozon hyrjen e partive proruse në qeveri
1 ditë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona

LEXO MË SHUMË

Kuvendi Parlamenti i Malit te zi

Kryeministri i Malit të Zi propozon hyrjen e partive proruse në qeveri

qeveria-serbe-vucic

Opozita serbe – qeverisë së Vuçiqit: Vendosni sanksione kundër Rusisë, njihni Kosovën shtet

IMG_4611

Emërohet pasardhësi i Escobarit, kush është diplomati Kasanof

Tabanoc kufi

LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona

presheva

Rrëmbehet një fëmijë i mitur nga Presheva, dyshohet një shtetas i Kosovës

paraburgim-1

Greqi: Shqiptarët e burgosur futen në grevë urie, ankohen për shkelje të të drejtave

Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur

faton hajrizi

Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

ardita sinani ragmi mustafa

Arrihet marrëveshja PVD-PDSH për bashkëqeverisje në Preshevë

INFO

NA NDIQ