Ushtria ukrainase: Sulmet ruse shkaktuan dëme të konsiderueshme në portin e Odesës

INA
INA

25/09/2023

Porti jugor i portit të Odesa-s pësoi dëmtime të konsiderueshme në sulmet ruse gjatë natës, sipas zyrtarëve ushtarakë ukrainas.

Në një postim në Telegram, Forcat e Mbrojtjes të Jugut të Ukrainës thanë se Rusia lëshoi ​​dy raketa supersonike Oniks, 12 raketa lundrimi Kalibr dhe 19 drone Shahed në Odesa gjatë natës, shkruan CNN.

“Mbrojtja ajrore kapi të gjithë dronët dhe 11 raketa Kalibr, por “për fat të keq, armiku goditi infrastrukturën portuale”, tha ai.

Sulmet shkaktuan gjithashtu një zjarr në një hotel të shuar.

Rusia ka sulmuar në mënyrë të përsëritur Odesën në muajt e fundit, duke synuar infrastrukturën e grurit të Ukrainës pas rënies së marrëveshjes së drithit në Detin e Zi.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

OBSH

OBSH: Sëmundjet në Gaza mund të jenë edhe më vdekjeprurëse se sulmet ajrore

joshka fisher

Një “rrufe” bërthamore nga Joshka Fischer

bora-3

Në Siberi, -50 gradë – Moska sheh rekord të reshjeve të borës që shkaktuan vonesa dhe anulime të shumta të fluturimeve

bora gjermani dimri

Gjermania paralizohet nga reshjet e dëborës, pezullohen qindra fluturime. Në Bavari u regjistrua sasia rekord prej vitit 1933

policia-franceze-france

Sulm në Paris me thikë e çekan: Një person i vdekur, dy të plagosur

spitali - Gaza

Dita e 57 e LUFTËS! Më shumë se 15 mijë viktima në Gaza, Hamas “breshëri raketash” në Tel Aviv, Izraeli: Nuk ka armëpushim

gaza palestina izrael

IDF ka krijuar “mekanizmin e dekonfliktit” të Gazës me kërkesë të SHBA

erdogan-putin

Rivalitet mes Turqisë dhe Rusisë në Azinë Qendrore

gaza palestina izrael

Ushtria izraelite njofton se ka goditur 400 objektiva në Gaza në 24 orët e fundit

INFO

NA NDIQ