“Usje” nuk i shpëton gjobës, plotësoi vetëm një nga kërkesat e Inspektoratit

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

17/01/2023

Çimentorja “Titan Usje” ka kaluar në sistemin me ngrohje përmes gazit natyror, por kjo nuk do të thotë se i ka shpëtuar gjobës që arrin deri në 200 mijë euro. Institucionet bëjnë apel vazhdimisht që mazuti të mos përdoret për ngrohje por, çimentorja nuk ka shkelur ligjin duke përdorur mazut për ngrohje në vend të gazit natyror, pasi kjo gjë i lejohet në leje A të integruar që e japin vet institucionet shtetërore.

“Në lejen A të integruar të çimentores “Usje” ka mundësinë të punojë edhe me mazut edhe me gaz natyror. Çimentorja “Titan Usje” më datë 19.10.2022 na ka informuar se do të vazhdojë të punojë me mazut. Ne kryem inspektim të jashtëzakonshëm dhe i obliguam që të bëjnë matje në laborator të akredituar. Ata bënë matje dhe na i dorëzuar. Bazuar në ato matje edhe pas përdorimit të mazutit për ngrohje nuk kishte tejkalim të ndotjes”, tha Sreten Stojkovski- drejtor i Inspektoratit të Mjedisit.

Mazut përdorin edhe disa institucione shtetërore. Drejtori i Inspektoratit Shtetëror të Mjedisit, Sreten Stojkovski thotë se është ditur që nëse përdoret mazuti ndotje do të ketë.

“Ishim në Entin për Rehabilitim këtu në Shkup. Ata gjatë janarit duhet bëjnë matje sa i përket kaldajës që punon me mazut. Pritjet janë se kur përdoret mazuti, ekziston mundësia për ndotje të ajrit”, u shpreh Sreten Stojkovski- drejtor i Inspektoratit të Mjedisit.

Ministri i Mjedisit Jetësor Naser Nuredini , thotë se nga situata aktuale me “ Çimentoren Usje” duhet të marrin një mesazh të gjitha kompanitë që kanë leje A të integruar. Sipas tij, Ligji Për Mbikëqyrje Inspektuese, i miratuar në vitin 2022 u mundëson inspektorëve shtetëror në bashkëpunim me ata lokal që të realizojnë inspektime të jashtëzakonshme pa paralajmërim. /Alsat

TË FUNDIT
1 orë
Joseph analizon aksidentin me helikopter në Iran: Presidenti Raisi ka vdekur, do ta fajësojnë Izraelin
1 orë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
2 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
2 orë
Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter
5 orë
Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin

ME TE LEXUARA

9 orë
Marrëveshja mes Kosovës dhe ShBA-së, Hovenier: Ky është një hap i rëndësishëm
14 orë
Sekretari i Jashtëm britanik këtë javë në Tiranë! “The Sun” zbardh axhendën
7 orë
Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron
14 orë
Osmani: Rusia përmes satelitit të saj Serbisë paraqet rrezik aktiv për de-stabilizim të rajonit
7 orë
Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO

LEXO MË SHUMË

Edward Joseph Zhozef  Eduard

Joseph analizon aksidentin me helikopter në Iran: Presidenti Raisi ka vdekur, do ta fajësojnë Izraelin

stefan andonovski

Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit

elizabet liz alen allen

Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!

ebrahim raisi

Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter

izet mexhiti

Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin

qeveria

Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO

mickoski

Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron

Hovenier

Marrëveshja mes Kosovës dhe ShBA-së, Hovenier: Ky është një hap i rëndësishëm

Jorgos Gerapetritis

Gerapetritis: Marrëveshja e Prespës duhet të respektohet

INFO

NA NDIQ