UT-ja uron Ditën e Alfabetit të Gjuhës Shqipe

Picture of INA
INA

22/11/2023

Kanë kaluar 115 vjet, që kur gjuha shqipe u bë me alfabetin e saj të njëjtë e të përbashkët për të gjithë shqiptarët, dhe natyrisht, po të shohim se sa shumë është shkruar e botuar në albanologjinë dhe historiografinë tonë, nuk mund të mos ia lejojmë vetes gëzimin dhe madhështinë e përjetshme që na ka sjellë viti historik i Kongresit të Alfabetit.

Kur flasim për njërën nga ngjarjet më të mëdha të popullit tonë, Kongresin e Alfabetit të gjuhës shqipe, të mbajtur në Manastir, prej datës 14 deri më 22 nëntor 1908, sigurisht se na pushton ndjesia historike dhe një admirim tepër i veçantë.

Sot, ne përulemi para veprës së delegatëve pjesëmarrës në punimet e Kongresit të Manastirit, siç ishin: Luigj Gurakuqi, Mit’hat Frashëri, Gjergj Fishta, Fehmi Zavalani, Ndre Mjeda, Gjergj Qeriazi dhe intelektualëve të tjerë, që kishin ardhur nga të gjitha anët e Shqipërisë dhe nga kolonitë shqiptare.

Rëndësia e Kongresit të Manastirit është e shumanshme, në radhë të parë për kulturën shqiptare, për lëvrimin shkencor e letrar të gjuhës, por mbi të gjitha për zhvillimin e arsimit kombëtar.

TË FUNDIT
21 orë
MASH: Po dorëzohen tekstet shkollore të miratuara nga klasa e parë deri në të shtatën, nxënësit do t’i kenë të gjitha tekstet shkollore para fillimit të vitit të ri shkollor
2 ditë
Ulet numri i studentëve të diplomuar vitin e kaluar krahasuar me vitin 2022
3 ditë
Kurti në hapjen e edicionit të 21-të të Javës së Bibliotekës
3 ditë
Fillon ndërtimi i objektit të ri për gjimnazin “Sami Frashëri” në Kumanovë
5 ditë
Përkujtohet 178-vjetori i lindjes së Naim Frashërit

ME TE LEXUARA

21 orë
MASH: Po dorëzohen tekstet shkollore të miratuara nga klasa e parë deri në të shtatën, nxënësit do t’i kenë të gjitha tekstet shkollore para fillimit të vitit të ri shkollor

LEXO MË SHUMË

libra-libri

MASH: Po dorëzohen tekstet shkollore të miratuara nga klasa e parë deri në të shtatën, nxënësit do t’i kenë të gjitha tekstet shkollore para fillimit të vitit të ri shkollor

universiteti-i-tetoves-UT

Ulet numri i studentëve të diplomuar vitin e kaluar krahasuar me vitin 2022

kurti arsim sinani

Kurti në hapjen e edicionit të 21-të të Javës së Bibliotekës

gjimnazi kumanove gurthemeli

Fillon ndërtimi i objektit të ri për gjimnazin “Sami Frashëri” në Kumanovë

Naim frasheri

Përkujtohet 178-vjetori i lindjes së Naim Frashërit

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Një e katërta e të rinjve në RMV punojnë gjatë shkollimit

shkolla-nxenes-klasa

Qeveria e re premton reforma në arsim

ohri ohrid

Mbrojtja e liqenit të Ohrit i kalon Ministrisë së Mjedisit

emin azemi

“Dallëndyshja e kujtesës”, rikthehet në Tetovën e Nexhat Pustinës

INFO

NA NDIQ