Vagoni B3, sedilja 67: jetëhumbja e një shqiptareje në tragjedinë hekurudhore greke

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/03/2023

Vagoni B3, sedilja 67. Aty ishte ulur 23-vjeçarja fatkeqe Efgjeni Micka, e reja shqiptare mes dhjetra viktimave të aksidentit hekurudhor tragjik në Greqi. Trupi i saj u identifikua me metodën e analizës së ADN-së, ndërkohë që miqtë dhe të afërmit e kërkonin përmes rrjeteve sociale. Avokati i familjes së saj ka postuar një foto që ajo ka bërë nga brenda vagonit të trenit Intercity 62.

Fotoja e postuar nga zoti Sourlas në profilin e tij në Facebook, kap në mënyrën më mizore ashpërsinë e përplasjes mes dy trenave pasi gjithçka është shkatërruar.

Njëkohësisht zoti Sourlas duke folur për protothema.gr thekson se ajo që kërkojnë prindërit e 23-vjeçares Efgjeni është që të caktohen përgjegjësitë dhe të ndëshkohen përgjegjësit, kushdo qofshin ata.

“Familja e 23-vjeçares së ndjerë Efgjeni Micka është e dërrmuar dhe e tronditur nga vdekja e vajzës së tyre. Ajo që ata kërkojnë është që të caktohen përgjegjësitë, të dënohen përgjegjësit, kushdo qofshin ata”, tha ai.

Më herët, Stelios Sourlas duke folur për gazetarët deklaroi se askush nga kompania nuk ka kontaktuar me familjen për të kërkuar falje. “Ka përgjegjësi dhe nuk janë vetëm për komandantin e stacionit por janë të zgjeruara. Ka përgjegjësi penale në kompani dhe drejtues politikë, të cilët ndër vite nuk janë kujdesur që të mbikëqyrin masat e sigurisë që duhet të ishin, nëse do të ndiqen e edhe nëse do të ekzistonin”, tha ai.

Më pas ai tha se prej dy ditësh 23-vjeçarja Efgjeni ishte e zhdukur pasi nuk ishte as në listën e të plagosurve dhe as në listën e të vdekurve dhe familja po jetonte një thriller. “Kjo ua përkeqësoi psikologjinë, ata ishin në telefon duke pritur lajmin e mirë se vajza e tyre është gjallë. Fatkeqësisht kjo telefonatë lumturie nuk erdhi kurrë, përkundrazi erdhi ajo që u theu zemrat”, nënvizoi z.Sourlas.

Avokati tha gjithashtu se 23-vjeçarja ishte në tren me të fejuarin e saj. Ky i fundit ka shpëtuar, duke pësuar vetëm djegie nga zjarri që kishte rënë pas përplasjes së trenat.

Kujtojmë se numri i viktimave nga përplasja tragjike e dy trenave në afërsi të Larisas ka shkuar në 57 sosh.

Disa nga trupat po identifikohen nëpërmjet AND-së. /tesheshi

TË FUNDIT
2 orë
Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur
4 orë
Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes
6 orë
Nuk po ruan kush më lopë e dele në Maqedoninë e Veriut
10 orë
Aksident i rëndë në Serbi, humb jetën një grua nga Maqedonia e Veriut, familja po kthehej nga Sllovenia
10 orë
13 zjarre aktive në Maqedoninë e Veriut

ME TE LEXUARA

1 ditë
Vrasja e policit në Serbi, Daçiq thotë se në vendin e ngjarjes u gjet një pasaportë e një kosovari, çka po ndodhë
21 orë
Presidentja Osmani: Serbia dhe Rusia do të vazhdojnë të tentojnë destabilizimin e Kosovës dhe rajonit
1 ditë
SHISH: Luftuam spiunazhin serb dhe rus në Shqipëri
21 orë
Vrasja e policit serb, analistja Ivana Stradner: Perëndimi s’po di t’i lidhë pikat
1 ditë
Deputeti shqiptar në Zvicër mirëpret ‘Dritaren për Investime të Diasporës’
10 orë
Trump merr zyrtarisht nominimin e Republikanëve: Mund t’i ndal të gjitha luftërat me një telefonatë
1 ditë
Lanë djalin autik në makinë dhe ndërroi jetë, lirohen prindërit shqiptarë në Greqi, zbardhet dëshmia e tyre
10 orë
13 zjarre aktive në Maqedoninë e Veriut
1 ditë
A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?

LEXO MË SHUMË

IMG_4516

Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur

IMG_4516

Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

lope

Nuk po ruan kush më lopë e dele në Maqedoninë e Veriut

aksident serbi

Aksident i rëndë në Serbi, humb jetën një grua nga Maqedonia e Veriut, familja po kthehej nga Sllovenia

zjarr

13 zjarre aktive në Maqedoninë e Veriut

trump

Trump merr zyrtarisht nominimin e Republikanëve: Mund t’i ndal të gjitha luftërat me një telefonatë

Ivana Stradner

Vrasja e policit serb, analistja Ivana Stradner: Perëndimi s’po di t’i lidhë pikat

vjosa osmani

Presidentja Osmani: Serbia dhe Rusia do të vazhdojnë të tentojnë destabilizimin e Kosovës dhe rajonit

diaspora votim

“Dua të votoj në 2025”- Diaspora protestë para Kuvendit: Nuk ka zgjedhje pa ne!

INFO

NA NDIQ