FOTO/ Vajza 15 vjeçare nga Struga hafëze e Kuranit edhe pse e verbër, mëson kuranin përmendësh

INA
INA

17/10/2023

ELHANA – HAFIZJA E RE 15 VJEÇARE

Falënderimet më të mëdha i takojnë Allahut për begatinë e udhëzimit që na dhuroi në jetë.

Sot ishte një ditë fascinuese e gërshetuar paralel me mërzi e gëzim , edhe një ditë dëshmie se te njeriu nuk mungon fuqia, po vullneti.

Mërzi se na heshtin arsyet në mosarritjet tona, e gëzim se këtij ummeti ju shtua edhe një kokë e mençur që brenda vetes bartë fjalën më të bukur.

Në lagjen e seravës në mektebin Lexo kultivohet e rritet dija më e mirë njerzore

KURANI

e që është gati se e gjitha ajo që ëndërron një shpirtbardhë e udhëzuar që në rininë e saj 15 vjeqare bëri krenarë prindërit, familjen po edhe gjithë shoqerinë.

Vajza e cila na vjen nga Struga, në periudhë kohore të tre viteve, mbaroi hivzin te mësuesja e palodhshme Zulejha Asllani së bashku me krahun e sajë të djathtë dr Dashurie Neziri Allahu ju dashtë.

Nuk është e vetmja që mësoi hivzin, ka pasur dhe do të ket në vazhdim edhe tjera por, ajo qe më mahnit është se vajza është e verbër pa sy, po me fuqi tbashkuara prind, gjyshër, mësuese qenka e mundur edhe kjo.

Edhe nje dëshmi per fjalën e Allahut ku thotë: nuk verbërohen sytë e ballit, po sytë e asaj që bajnë krahrorët – zemrat.

Sa me sy të ballit ecin në errësirë gjatë gjithë jetës edhe llogariten të gjallë, e sa pa sy ecin me dritën e imanit brenda krahrorëve edhe pas vdekjes jetojnë në mesin shoqëror.

Nuk më ngel tjetër pos ta lus Allahun ta pranoj këtë vepeër madhështore e ta peshon rënd në mijzan për nxënësen, mësueset dhe familjen që ishin krahu ku zonjusha Elhana mbështetej.

Ta lexojmë e mesojmë fjalën e Allahut përpara se të na verbërohen zemrat në krahrorë .

shkruan:  Hfz.mr Jasemin Shabani

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://www.facebook.com/ALBISLAM/posts/pfbid0QNRghVtbMK9q6hUhYcJR872dDZv2ryHLE3pvVbHvjGfEpPyYc7ZaaLhwVoXyLidMl

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Kimete-Berisha

Parodi mbi dashurinë time: ngjarje reale, më 08 dhjetor 2023

shkolla-nxenes-780x439-1

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

Xheladin-Murati-780x470-1-696x419

Murati me kritika të ashpra për politizimin e arsimit

shfaqja egzodus

Shfaqja teatrale që pos kritikës nuk i mungoi asgjë “Exodus”

KJ2-750x430

Ministrat Bekteshi dhe Shaqiri prezantuan masën e re për vauçerët e turizmit vendor për studentët

x28-800x533-1

Patricia Di Xhovani: Arsimi të bëhet prioritet kombëtar!

shkolla-nxenes-780x439-1

Ja pse dështoi Maqedonia e Veriut në testin PISA

salla universale

Jo më Qyteti i Shkupit, rikonstruimin e Sallës Universale e merr përsipër Ministria e Kulturës

IMG_7008

“Beteja e vetme që nuk e fitoi dot!”, vajza e Mirush Kabashit mes lotësh: Do na mungojë të gjithëve

INFO

NA NDIQ