Vajza nga Praga, që u bë ministre e Jashtme amerikane – dhe e çliroi Kosovën

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

24/01/2022

Enver Robelli

Më 23 janar 1997, si sot para 25 vitesh, presidenti Bill Clinton e emëroi Madeleine Albright ministre të jashtme të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ishte e para grua në këtë post dhe e para emigrante, e lindur jashtë Amerikës. Albright u lind më 15 maj 1937 ne Pragë. 25 anëtarë të familjes së saj u vranë në kampet naziste. Babai i saj Josef Körbel ishte diplomat çekosllovak, më vonë profesor i politikës në universitetin e Denverit në SHBA. Dhjetë ditë para se ushtria naziste të marshojë në Pragë, familja e Albright u vendos në Londër.

Më 1945 Josef Körbel u kthye me familjen e tij në Pragë. Në vjeshtën e vitit 1945 ai u emërua ambasador i Çekosllovakisë në Beograd, ku jetoi me familjen e tij deri më 1948. Pas puçit komunist në Pragë, familja fitoi azil në SHBA. Janë disa personalitete që e bëjnë historinë. Në historinë e Kosovës emri i Madeleine Albright do të shkruhet me shkronja të arta. Përjetësisht.

Gjeneratë pas gjenerate. Në foton e parë: përkushtimi më i mirë që kam marrë ndonjëherë në jetën time. Në foton e dytë: Madeleine Albright në ballinën e revistës së famshme TIME në vitin 1999. Në vitin kur ndryshoi historia e Kosovës… dhe erdhi liria!

TË FUNDIT
3 ditë
Siljanovska nga Vatikani: Nuk do të takohem me presidentin e Bullgarisë
3 ditë
KSHZ shpalli rezultatet e para nga rivotimet, ja si u votua në njësitë 5 dhe 6
6 ditë
Humbni peshë duke ngrënë dardha
1 javë
Kiara e mbajti 9 muaj në bark, por duket se Luna Mari është kryekëput si babi Luizi! (Foto)
2 javë
Ky është i riu nga Tetova që vdiq sot duke bërë dush (FOTO)

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

gordana-siljanovska-1392x899

Siljanovska nga Vatikani: Nuk do të takohem me presidentin e Bullgarisë

KSHZ

KSHZ shpalli rezultatet e para nga rivotimet, ja si u votua në njësitë 5 dhe 6

dardha

Humbni peshë duke ngrënë dardha

Kiara tito

Kiara e mbajti 9 muaj në bark, por duket se Luna Mari është kryekëput si babi Luizi! (Foto)

Polici-a-2-750x430

Ky është i riu nga Tetova që vdiq sot duke bërë dush (FOTO)

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

Përbërja e re parlamentare do të ketë 30 deputetë shqiptarë

arben taravari

Taravari: Nesër zbulojmë programin e VLEN-it, pika e parë – rruga evropiane

moti nxehti temperatura-termometri

Prilli, muaji sërish me temperatura rekord/ Shkencëtarët paralajmërojnë: Po shkojmë drejt…

Sela bizneset strugane

Sela viziton bizneset strugane (VIDEO)

INFO

NA NDIQ