Vaksina kundër kancerit, a do të ndodhë shpejt? Ja si do ta ndihmoj njerëzimin

ina-online
ina-online

11/11/2023

Teknologjia e acidit ribonukleik ose e njohur si mRNA po bën një revolucion në mjekësi gjatë viteve të fundit.

Së fundi po zhvillohen kërkime intensive për zbulimin e vaksinës kundër sëmundjes së kancerit, që po merr përmasa të mëdha, përcjell INA.

Kreu i kompanisë bioteknike Curevac, Alexander Zender thotë për Bild se dëshiron të nxjerrë në treg një vaksinë kundër kancerit të bazuar në teknologjinë mRNA, më së voni brenda pesë viteve.

“Kërkimi i vaksinës kundër kancerit ka vazhduar për 20 vjet. Por progresi aktual është i jashtëzakonshëm. Gjatë pandemisë, ne mblodhëm shumë përvojë, dhe ndërkohë inteligjenca artificiale ka avancuar aq shumë sa ka zgjidhur probleme të shumta në programimin e mRNA”, tha Zender për Bild.

Një vaksinë kundër kancerit duhet të stimulojë sistemin imunitar për të luftuar qelizat tumorale.

Kanceri si sëmundje vdekjeprurëse me shpejtësi po rritet, e vaksina kundër kancerit supozohet se tek pacientët e sëmurë të ndalojë rritjen, edhe kur kanceri ka metastazuar. Me një vaksinë, kanceri do të shndërrohej në një sëmundje kronike me të cilën mund të jetohet.

Së bashku me Curevac, edhe kompani të tjera po hulumtojnë intensivisht mundësitë e zhvillimit të një vaksine kundër kancerit.

Në fillim të tetorit, BioNTech njoftoi rezultate shumë premtuese nga një studim klinik në vazhdim. Ajo tashmë po teston efektivitetin e vaksinës tek vullnetarët me kancer. Kjo është arsyeja pse CEO i BioNTech, Ugur Sahin, njoftoi me optimizëm se pret që një vaksinë të ekzistojë para vitit 2030.

Në afat të gjatë, vaksinat e kancerit duhet të zëvendësojnë terapitë aktuale për pacientët me kancer. Ky do të ishte një përmirësim i jashtëzakonshëm sepse terapitë aktuale, rrezatimi ose kimioterapia, janë një barrë e madhe për pacientët. Avantazhi i përdorimit të teknologjisë mRNA është se sistemi imunitar stimulohet për të synuar kancerin dhe asgjë tjetër.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kurti vucic

Plani 6 miliardësh i BE-së, Kosova dhe Serbia përfitojnë vetëm nëse zbatojnë Marrëveshjen e Ohrit e Asociacionin

Dimitar Kovacevski

Kovaçevski: Në gjurmët e Shën Kliment Ohrit, gjuha maqedonase është bërë realitet në Evropë dhe në botë

rusko

Ruskovska: Hetimi fillimisht duhet të vërtetojë qëllimin për vrasjen e Pançes dhe Vanjës

S-600x360

Në samiti BE – Ballkani Perëndimor, Kosovës e Serbisë do t’i bëhet thirrje për normalizim

bagdat

Ambasada amerikane në Bagdad sulmohet me raketa

Karrota

Aleati i shkëlqyer në luftën kundër erës së keqe të gojës

pesha

Ilaçet që përdoren për humbje të peshës mund ta ulin rrezikun për kancerin e zorrëve

pendarovski-nato

Pendarovski: Shën Klimenti le të jetë mësim për shoqërinë tonë

Peter Stano

Stano jep disa detaje për draft-statutin e Asociacionit: Është një propozim i ri, i balancuar dhe evropian

INFO

NA NDIQ