Vaksinimi kundër gripit sezonal privatisht kushton 700 denarë, ndërsa falas përmes “Termini im”

Picture of INA
INA

25/10/2023

PETLIÇKOVSKI: JAM I KËNAQUR NGA INTERESIMI, SHPRESOJ TË MBULOJMË 75% TË POPULLSISË

Qytetarët mund të vaksinohen kundër gripit sezonal falas përmes “Termini im”, por edhe privatisht, do tu kushtojë 700 denarë. Kryetar i KSI-së Aleksandar Petliçkovski tha se deri më thani 30 mijë persona janë paraqitur për tu vaksinuar.

“Po i ndjekim rekomandimet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë për të siguruar vaksinat në tetor, është vërtet një moment shumë i mirë. Atë që nuk po e ndjekim ndërsa është rekomanduar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, është vaksinimi i popullsisë. Do të ishte mirë që këtë vit të kishim një rritje pak më të madhe të personave të vaksinuar, gjë që do të na afronte me rekomandimet e mbulimit 75% të popullsisë”, tha Aleksandar Petliçkovski, kryetar i KSI.

Vaksinimi kundër gripit sezonal është masa më efektive për parandalimin e gripit, i cili parandalon shfaqjen e formave më të rënda, ndërlikimet dhe vdekjen, veçanërisht në grupet e rrezikut. Në vendin tonë veçmë janë mbushur poliklinikat me qytetarë të prekur nga gripi sezonal, disa prej simptomave ngjasojnë edhe me Covid 19./KlanMacedonia

TË FUNDIT
40 minuta
“Tym i bardhë për ‘Zgjedhoren’”, marrëveshja PS-PD: Ja si do zgjidhen deputetët
42 minuta
Ndryshime edhe në Bordin e FIZhT-së! Asnjë shqiptar!
44 minuta
Sevim Hoxha, profesoreshë e gjuhës angleze, njëherit edhe këshilltare në Komunën e Çairit i bashkëngjitet Lëvizjes BESA
1 orë
Aleanca e Selës: Po luftohen disa kumarxhinj për t’i krijuar terren “kumarxhinjve të pushtetit”
2 orë
Nikolloski: Kërkojmë që paratë për hekurudhën drejt Bullgarisë të ridedikohen për hekurudhë të shpejtë në Korridorin 10

ME TE LEXUARA

1 ditë
Stërvitjet e grupeve terroriste, Maqedonci: Shqetësuese, por jemi të përgatitur t’i përgjigjemi çdo kërcënimi
1 ditë
Profesori Astrit Iseni nga Kumanova emërohet zv/ministër i MPB
1 ditë
Azizi: Ali Ahmeti kopjoi idenë e Rufi Osmanit!
10 orë
Aderime të reja në ASH në Kumanovë, Taravari: Dyert janë të hapura për të gjithë
1 ditë
Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima
3 orë
Iseni: Do të punoj me përkushtim për sigurinë dhe mirëqenien e qytetarëve
1 ditë
A është e mundur që ‘Simpsons’ parashikuan kandidaturën e Kamala Harris? Ky është një episod nga viti 2000
24 orë
Siljanovska bisedoi me Vuçiqin

LEXO MË SHUMË

komisioni-1

“Tym i bardhë për ‘Zgjedhoren’”, marrëveshja PS-PD: Ja si do zgjidhen deputetët

IMG_1564-scaled

Ndryshime edhe në Bordin e FIZhT-së! Asnjë shqiptar!

sevim hoxha

Sevim Hoxha, profesoreshë e gjuhës angleze, njëherit edhe këshilltare në Komunën e Çairit i bashkëngjitet Lëvizjes BESA

ASH

Aleanca e Selës: Po luftohen disa kumarxhinj për t’i krijuar terren “kumarxhinjve të pushtetit”

452382115_1050157969799362_925654468935515164_n

Nikolloski: Kërkojmë që paratë për hekurudhën drejt Bullgarisë të ridedikohen për hekurudhë të shpejtë në Korridorin 10

burg

Shkarkohet drejtori i Burgut të Shutkës!

qeveria e maqedonise

Qeveria emëroi disa drejtorë

IMG_0040

Iseni: Do të punoj me përkushtim për sigurinë dhe mirëqenien e qytetarëve

Ixhet-Lutfiu-

Sonte në Tetovë “Diaspora në objektivin e Ixhet Lutfiut”, filmi dokumentar që dëshmon për rolin shqiptarëve në Danimarkë

INFO

NA NDIQ