Valë ndryshimesh në Tik Tok dhe Meta, çfarë do të ndodhë me përdoruesit e mitur

Picture of ina-online
ina-online

29/06/2023

Tik Tok dhe Meta po përpiqen të shtojnë mbikëqyrjen e prindërve në aplikacionet e tyre ndërkohë që përballen me kritika për efektin që shkaktojnë në shëndetin mendor të adoleshentëve.

Tik Tok ka lajmëruar se tashmë prindërit mund të kontrollojnë çfarë sheh fëmija i tyre në platformë  duke shtuar filtra përmes opsionit Family Pairing. Me anë të saj, ata mund të filtrojnë video që përmbajnë fjalë kyçe ose hashtags të padëshiruar duke zvogëluar gjasat që fëmija t’i shohë.

Nga ana tjetër, fëmijët mund të shohin cilat janë fjalët që prindi ka përzgjedhur.

Ndërkohë Meta ka shtuar opsione që adoleshentët të reduktojnë kohën që kalojnë duke përdorur Facebook dhe Instagram.

Një njoftim i quajur “Take a Break” shfaqet në ekran nëse kanë qëndruar në Facebook për një kohë të gjatë dhe kjo mund t’i nxisë që të lënë celularin dhe të vendosin kufij kohorë ditorë.

Ndërsa në Instagram do t’iu vijë një ‘ngacmim’ nëse aplikacioni dallon që ata po shohin Reels gjatë natës, i cili do iu sugjerojë që të mos vazhdojnë.

Ky opsion vjen pas shtimit të “Quiet Mode” në Instagram i cili aktivizon përgjigjet automatike dhe ndalon njoftimet për përdoruesit që duan të kalojnë më pak kohë në aplikacion./tvklan.al

TË FUNDIT
21 orë
Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit
4 ditë
“Nuk kanë turp!" Trump për Zuckerberg: Nëse bëhem president, do ta dërgoj në burg për një kohë të gjatë
4 ditë
“ChatGPT” vjen në një pjesë të automjeteve të gjigantit gjerman
4 ditë
Paralajmërojnë ekspertët: Rritja e temperaturave mund të ndikojë në Wi-Fi-në tuaj
4 ditë
Whatsappi do t’ua mundësojë të flisni me njerëz në gjuhë të huaja

ME TE LEXUARA

21 orë
Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit

LEXO MË SHUMË

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit

auto_donald-trump-oval-office1550229304

“Nuk kanë turp!” Trump për Zuckerberg: Nëse bëhem president, do ta dërgoj në burg për një kohë të gjatë

chat-gpt

“ChatGPT” vjen në një pjesë të automjeteve të gjigantit gjerman

wi-fi ruter

Paralajmërojnë ekspertët: Rritja e temperaturave mund të ndikojë në Wi-Fi-në tuaj

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

Whatsappi do t’ua mundësojë të flisni me njerëz në gjuhë të huaja

tik tok

A do të ndalohet përfundimisht përdorimi i TikTok-ut në Kosovë?

meta-logo-1

Brazili kërkon nga Meta të pushojë së shfrytëzuari të dhënat e përdoruesve për të trajnuar modelet e tij gjeneruese të AI

Apple-1

Apple miraton Epic Game Store për BE-në

Apple-1

Komisioni Europian akuzon Apple se ka shkelur rregullat teknologjike të unionit

INFO

NA NDIQ