Vallë, aq e vështirë të sigurohet idetinteti etnik, kulturor e gjuhësor, për dy popujt shumicë në Maqedoninë e Veriut

Picture of ina-online
ina-online

11/07/2024

Shkruan: Etem Xheladini

Loja, e luftës për identitet këto tri dekada e gjysëm në R.M.V, hapi rrugën korrupcionit dhe pasurimit të politikëbërsëve të pa mëshirshëm.

Për gjitha këto vite të qeverisjesë së subjekteve politike maqedonase, me partnerët e tyre shqiptar, për tri dekada e gjysëm të pluralizmit në R. Maqedonis V, kishin të vetmin prioritet luftën për identitetin, identitetin kulturor, etnik dhe gjuhësor të maqedonasve në radhë të parë, po edhe atij shqiptar, që këte problem para Marveshjes së Ohrit shqiptarët nuk e kishin, sidomos identitetit gjuhësor, të cilin e humbi me ndryshimin e Kushtetues të 2002, nga se, nga populli shqiptar u shëndrruan popull 20%, fenomen që në botë nuk egziston pos në R.MV.

Kjo bëri që qeverit e deritanishme, në vend që të miren me zhvillimin ekonomik të shtetit, arsimit, kulturës, shëndetësisë ata u morën me luftën për identitet, e të drejtat e popullit që i takonin subjektet politike, e sidomos gjatë kampanjave zgjedhore.

Tani edhe kjo qeveria e re po e merrë si detyrim e sfidë të tyre që t’i zbatojmë ndryshime kushtetuese, por kur do të ju garantohet identiteti, identiteti kulturor, etnik dhe gjuhësor maqedonasëve në radhë të parë, i të gjithë qytetarëve të shtetit, ku bënë të kuptohet shqiptar, duke zavendësuar papullata 20% me ate populli shqiptar, me që turqit, romët, boshnjakët, serbët si pakica këte problem të identitetit se kanë.

Vallë, tani shtrohet pyetja a kaq vështir qenka të ndryshohet Kushtetuta e R. Maqedonis V, e realishtë të pasqirohet se R. Maqedonis V, është shtet multietnik, shtetëformues nga dy popujtë maqaedonas e shqiptar, si dhe pakicave që jetojnë në te.
Mendojë, se nëse ka vullnet të mirë e të sinqert nga partnerët e kualicionit qeveritar, të kësajë Qeverie, ky problem mund të zgjidhet mbrenda tre deri gjashtë muajshë, e mandej të përkushtohenë për premtimet që i dhanë qytetarëve për zhvillim ekonomik, arsimor, shëndetsor.
Në të kundërtën do të kuptohet luftë pur pushtet, sikurse politikëbërsit e më parshëm për tri dekada e gjysëm.

TË FUNDIT
11 minuta
VLEN: Prokuroria të merret me Bujar Osmani për abuzime si ish-ministër i jashtëm
2 orë
Protestë në Shkup për ish-ushtarin e UÇK-së, Blerim Ramadanin
13 orë
Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit
13 orë
Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë
15 orë
Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme

ME TE LEXUARA

22 orë
Nuk po ruan kush më lopë e dele në Maqedoninë e Veriut
16 orë
Sa ortodoksë e katolikë banojnë në Shqipëri?
22 orë
Murtezani-Dreksler: Mbështetja e Gjermanisë është thelbësore për rrugën evropiane të RMV-së
15 orë
Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)
22 orë
Është nxjerr trupi i 43-vjeçarit i cili u mbyt në Liqenin e Dojranit
15 orë
Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme
1 ditë
13 zjarre aktive në Maqedoninë e Veriut
21 orë
Durmishi: Mbështetje financiare prej 80 milionë denarë për ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme, për zejtarët, për vendosjen e standardeve HALLALL dhe ISO dhe projektet për zhvillimin e sipërmarrësisë

LEXO MË SHUMË

Bujar Osmani

VLEN: Prokuroria të merret me Bujar Osmani për abuzime si ish-ministër i jashtëm

arrest ushtar blerim ramadani

Protestë në Shkup për ish-ushtarin e UÇK-së, Blerim Ramadanin

halil snopce

Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit

Ilire dauti ASH

Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë

haker-1

Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme

bilall kasami

Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)

Eduard Zaloshnja

Sa ortodoksë e katolikë banojnë në Shqipëri?

arben taravari

Emërohen drejtorë të rinj në 14 klinika dhe spitale, ja emrat

agim krasniqi grupi kondoves

Agim Krasniqi dhe Sehat Ramadani ekstradohen nga Kosova në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ