Valon Behrami thotë se vetëm Yakini nuk i mjafton Zvicrës

Picture of INA
INA

09/07/2024

Pozita e selektorit është problemi më i madh në përfaqësuesen e Zvicrës në futboll. Kështu të paktën ka vlerësuar Valon Behrami, ish-lojtari i rëndësishëm i përfaqësueses helvetike.

Murat Yakin është selektor i Zvicrës, ndërsa interesimi i federatës zvicerane është që ta mbaj atë. Por Yakini për asistent e ka Giorgio Continin. Dhe sipas Behramit, Contini bëri që telashet e mëdha që Zvicra i kishte në vjeshtë të kalohen.

“Në futboll, për fat të keq, është e lehtë të harrohet, por për vlerësimin e përgjithshëm të Murat Yakinit duhet të merret për bazë edhe vjeshta. Ne përfundimisht kemi shumë telashe me ekipin nacional.

Është evidente që këto telashe janë zgjedhur në pranverë, duke iu falënderuar sidomos angazhimit të Giorgio Continit. Tani ka të bëj me paratë. Contini e di shumë mirë se ai bëri dallimin. Kështu që bashkëpunimi i mëtejmë me këtë dyshe mund të jetë shumë i shtrenjtë. Një zgjidhje vetëm me Murat Yakinin nuk është opsion për mua për shkak të paraqitjes në kualifikime”, ka shkruar Behrami në kolumnen e tij për “20 Minuten”.

“Mund të imagjinoj një zgjidhje vetëm me Giorgio Continin, të paktën nga aspekti i futbollit. Selektori duhet të jetë po ashtu personalitet i njohur, që plotëson kërkesat e tifozëve, mediave dhe sponsorëve.

Yakini e bënë këtë shumë kënaqshëm. Në përgjithësi, koha po shkon kundër federatës. Sa më shumë kohë që shkon për të gjetur zgjedhje, aq më e komplikuar do të bëhet”, ka shkruar Behrami.

TË FUNDIT
9 orë
Spanja kampione e Evropës
21 orë
Çmime të frikshme për finalen e Europianit të Gjermanisë, një biletë në tregun e zi shkon deri në...50 mijë euro
21 orë
Trajneri i Anglisë: Qëllimi im i vetëm për dy vite ishte fitimi i Europianit, rëndësi ka rezultati dhe jo performanca
21 orë
Blindohet Berlini, masat e marra për finalen e Euro 2024
22 orë
Spanjë apo Angli? Superkompjuteri parashikon fituesin e Euro 2024

ME TE LEXUARA

21 orë
Blindohet Berlini, masat e marra për finalen e Euro 2024
21 orë
Trajneri i Anglisë: Qëllimi im i vetëm për dy vite ishte fitimi i Europianit, rëndësi ka rezultati dhe jo performanca
21 orë
Çmime të frikshme për finalen e Europianit të Gjermanisë, një biletë në tregun e zi shkon deri në...50 mijë euro
9 orë
Spanja kampione e Evropës
22 orë
Spanjë apo Angli? Superkompjuteri parashikon fituesin e Euro 2024

LEXO MË SHUMË

IMG_4367

Spanja kampione e Evropës

spanja

Çmime të frikshme për finalen e Europianit të Gjermanisë, një biletë në tregun e zi shkon deri në…50 mijë euro

southgate

Trajneri i Anglisë: Qëllimi im i vetëm për dy vite ishte fitimi i Europianit, rëndësi ka rezultati dhe jo performanca

euro 2024 gjermani

Blindohet Berlini, masat e marra për finalen e Euro 2024

spanja-vs-anglia

Spanjë apo Angli? Superkompjuteri parashikon fituesin e Euro 2024

euro 2024 gjermani

Pesë ‘betejat’ më të rëndësishme që mund të vendosin fituesin e Euro 2024

spanja-vs-anglia

Diferenca në minuta mes Spanjës dhe Anglisë është skandaloze – analiza interesante dhe detaje rreth finales së Euro 2024

spanja-vs-anglia

Kush do ta fitojë Euro2024: Taktika, aftësitë individuale, apo të dyja bashkë – Flasin ekspertët

Dështimi i sulmuesve në Euro 2024 – çfarë thonë ekspertët dhe a ka ndryshuar tashmë loja

INFO

NA NDIQ